Apple-Qualcomm Gerilimi Tırmanıyor!

Apple ve Qualcomm

Qualcomm bugün, 2017 mali yılının ikinci çeyrek sonuçlarını paylaştı ve şirketin yayınladığı raporda, Apple’ın Qualcomm ile devam eden hukuki ihtilafı yüzünden, Apple’ın tedarikçilerinin kendilerine telif hakkı ödemelerini durdurdukları bilgisine yer verildi.

teknik destek

Qualcomm’a göre Apple’ın sözleşmeli imalatçıları, 2017’nin ikinci çeyreğinde Qualcomm’un Apple’a ödemediği miktardaki telif ücretini kendilerine ödemedi. Qualcomm, bu durumun gelirleri üzerinde olumsuz bir etki oluşturmadığı ancak üreticilerin bu tutumunu devam ettirmeleri halinde önümüzdeki çeyrekte sorun oluşabileceğini belirtti.

Qualcomm ve Apple bir süredir birbirlerine karşı açtıkları davalarla gündemdeler. İlk olarak Apple’ın Qualcomm’a dava açmasıyla başlayan süreç, en sonunda Qualcomm’un Apple’a dava açmasıyla devam ediyor.

Apple, Qualcomm’un kendisini üst noktaya taşıyan taktikler ve yüksek patent lisanslama ücretleri ile hakimiyetini güçlendirdiğini ve diğer cep telefonu patent lisansı verenlerine göre ücretlendirmede “en az beş kat” daha fazla talepte bulunduğunu iddia ediyor.

Qualcomm, Apple’ın Güney Kore’de kendisine karşı açtığı bir davada, Apple’ın üç aylık iadelerde 1 milyar dolar iade talebinde bulunmasından sonra Apple’ın bu talebini reddetmişti. Qualcomm, Apple’ın hak taleplerini “temelsiz” olarak nitelendirirken, Apple’ı düzenli saldırıları teşvik etmekle suçlamıştı.

Bu ayın başlarında Qualcomm, Apple’ın lisans sözleşmelerini ihlal ettiğini, yanlış bildirimler yaptığını ve Qualcomm’un birden fazla ülkedeki işine düzenli saldırılarda bulunduğunu iddia ederek Apple’a karşı bir dava açtı.

müşteri hizmetleri