Apple, “rOS” Adlı İşletim Sistemini Çalıştıran Bir Artırılmış Gerçeklik Ürünü Üzerinde Çalışıyor!

Apple Artırılmış Gerçeklik

Bazı endüstri gözlemcileri, Apple Watch’un ana montajcısı olan Tayvanlı Quanta Computer’ın Apple için olduğuna inanılan ve ne olduğu açıklanamayan bir artırılmış gerçeklik ürünü üzerinde çalıştığını açıkladı.

teknik destek

Geçtiğimiz günlerde, Quanta’nın başkan yardımcısı C.C. Leung, kullanıcıların çevreyi görmesine ve etkileşime girmesine izin veren, tamamen şeffaf bir objektife sahip, kulaklık benzeri bir cihaz üzerinde çalışma yaptıklarını kısmen açıklamıştı. Leung, hangi şirket için çalışma yaptıklarını açıklamazken cihazın 2019 yılına kadar hazır olacağını umduklarını söyledi.

Leung, bahsi geçen artırılmış gerçeklik ürününün 1.000 dolardan daha düşük bir fiyat etiketi ile geleceğini düşündüklerini ve piyasadaki en çok tercih edilen artırılmış gerçeklik ürünü olacağını belirtti.

Quanta, Tayvanlı bir başka şirket olan Catcher Technology’nin, henüz keşfedilmemiş bir giyilebilir cihaz için parça tedariki yapacaklarını açıklaması sonrasında bir artırılmış gerçeklik ürünüyle ilgili açıklama yapan ikinci bir Apple tedarikçisidir.

Bloomberg, Apple’ın artırılmış gerçeklik kulaklığı konusundaki çalışması hakkında ilk haber yapanlar arasındaydı. Apple’ın 2019 yılına kadar teknolojiyi hazırlamayı amaçladığını ve 2020 yılının başında piyasaya süreceğini belirtmişti.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi temelinde çalışan kulaklığın iOS‘u temel olarak hazırlanan işletim sisteminin “rOS” olarak adlandırıldığı belirtiliyor. Apple, kullanıcıların kulaklığı nasıl kontrol edeceğini ve uygulamarı çalıştırma kısmını henüz tamamlamadığı konuşuluyor ancak şirketin yeterli düzeyde prototip oluşturduğu ve dokunmatik ekran, Siri ile sesli aktivasyon ve kafa hareketlerini kullanma üzerine araştırmalar yaptığı belirtiliyor.

Apple CEO’su Tim Cook, son röportajında, artırılmış gerçeklikle ilgili bir kulaklığa en az birkaç yıl uzaklıkta olduklarını söylemişti. Cook, bu teknolojinin gerçek kalitede varolmadığını, ilk olmak için değil en iyisi olmak için çalışma yaptıklarını açıklamıştı. Cook, artırılmış gerçekliğe “derin ilgi” gösterdiğini ifade etmesi ile biliniyor.

Apple’ın iOS 11’deki ARKit platformu, geliştiricilerin iPhone ve iPad uygulamalarıyla artırılmış gerçeklik özelliklerini entegre etmelerini sağlayarak potansiyel olarak gelecek olan teknolojinin temelini oluşturuyorlar.

müşteri hizmetleri