Apple Siri için Sanal Asistan Yapımcısı VocalIQ’yu Satın Aldı

CarPlay-Siri

Apple, Siri’nin doğal konuşma yeteneklerini güçlendirmek amacıyla İngiltere merkezli VocalIQ firmasını satın aldı. Business Weekly’nin ilk olarak açıkladığı bu gelişmem Financial Times tarafından teyit edildi ve Apple’ın daha küçük teknoloji şirketlerini zaman zaman satın aldığı vurgulanarak üzerinde tartışılmaması vurgulandı.

teknik destek

Apple’ın VocalIQ’yu satın alma raporunda belirtilen birkaç nedene bakıldığı zaman ilginç detaylar göze çarpıyor. İlk olarak VocalIQ ekibi kendi ses asistanlarının Apple’ın Siri’sinden üstün olduğuna inanıyorlar.

VocalIQ da otomobillerde kullanılmak üzere kendi sanal asistanları oluşturmak için çalışmalar yapıyor. Elbette ki Apple’ın ses ve ekran kontrolleri ile Mesajlar, Haritalar gibi iPhone tabanlı hizmetleri kullanarak oluşturduğu iPhone bağlantılı CarPlay ölçüde oldukça daha iyi seviyede. Ancak bunu VocalIQ’nun ses asistanı ile daha iyi hale getirmek mümkün.

Bu satın almanın, Apple’ın son dönemde arka planda yaptığı elektrikli otomobil çalışmalarının bir parçasının olacağını düşünmek mantıklı geliyor.

FT, VocalIQ’nun Generel Motors ile işbirliği içerisinde araç içi sanal asistan uygulamaları deneyimine sahip olduğunu belirtiyor. Apple’ın gelecekte Siri’yi daha güçlü kılmak ve bununla birlikte CarPlay üzerinde daha gelişmiş özellikler sunmak adına böyle bir adım attığı açık. Apple adına bu satın almanın büyük bir kazanım olduğunu belirtmek isteriz.

müşteri hizmetleri