İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Tedarikçilerini Zengin Etti!

Üç Apple tedarikçisi, bugün, Apple’ın son ürün grubuna yaptıkları katkıdan dolayı Ekim ayında gelirlerinin nasıl etkilendiğine dair çarpıcı gelir raporlarını paylaştılar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Apple’ın amiral gemisi iPhone X’in ana tedarikçilerinden Pegatron ve Wistron yatırımcıları için oldukça iyi düzeyde gelir elde ettiklerini açıkladılar.

Pegatron, Ekim ayında 2015 yılına kıyasla yüzde 8,34 artışla yüzde 10,14 artışla 5,52 milyar dolar konsolide gelir elde ettiğini paylaştı. Wistron, aylık bazda yüzde 12,37 ve yıllık bazda yüzde yüzde 36,81 artışla 2,98 milyar dolar konsolide gelir elde ettiğini paylaştı.

Tayvan merkezli AirPods üreticisi Inventec, Ekim ayı için yıllık yüzde 0.45 artış görmeyi başardı ancak yıllık bazda yüzde 16.54 artışla 1.43 milyar dolar gelir artışı yaşadığını bildirdi.

Apple, kablosuz şarj aksesuarının özel tedarikçisi olarak Pegatron’u seçerek kablosuz şarjı desteklemek üzere bu yılki tüm iPhone serisini tamamen cam kaplama kasa ile buluşturdu. Wistron ise Apple’ın yerel kanun düzenlemeleri sebebiyle Hindistan’da iPhone üretimini üstlendi ve 2017 iPhone’larının ilk ekipman üretimini yaptı.

Inventec’in gelir artışı Apple’ın AirPods’u için arz-talep dengesini yükseltme başarısını tam olarak yansıtmış durumda. Dünyanın en popüler kablosuz kulaklığı olan AirPods, Eylül 2016’da piyasaya sürüldü ancak arz-talep dengesinin oturması Ağustos 2017’yi buldu. Halen tam olarak gönderim sürelerinin beklenen düzeyde olmadığının altını çizelim.

Foxconn, Pegatron ve Wistron, Apple’ın iPhone X için arz-talep dengesini sağlaması için ummalı bir çalışma yapıyorlar. Wistron’un Hindistan’daki operasyonlarını pürüzsüz hale getirmek için ilave tesisler kurmayı planlıyor. Bununla birlikte Inventec Apple’ın Siri tabanlı HomePod hoparlörünü üretmek için yüksek sayıda sipariş aldığı konuşuluyor.