İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple ve FBI’ın Kapışmasının Kazananı FBI Oldu!

Bu haftanın başından beri teknoloji gündemini meşgul eden Apple ile FBI’ın iPhone 5c parola kırma krizinin sonu yavaş yavaş belli olmaya başladı.

teknik destek

Apple kullanıcı güvenliğini her şartta sağlamayı taahhüt ettiğini göstere göstere yargıya ve FBI‘a meydan okumuş ve müşteri iPhone’un parolasının hiçbir şart altında kırılıp, içeriğinin paylaşılamayacağını belirtmişti.

KAÇIRMAYIN: Sunduğu Yüksek Gizlilik Sebebiyle Apple’ın Başı Dertte

Son edinilen bilgilere göre, Adalet Bakanlığı olaya el attı ve Apple’ın araştırmalara yardımcı olmasının “mecburi” olduğunu duyurmuş. Buna göre Apple gerek FBI’a gerekse diğer yargı birimlerine yardımcı olmak zorunda kalacak gibi duruyor. Bu da malum delil olarak ortada duran iPhone 5c‘nin parolasının Apple tarafından ilgili birimlerle paylaşılması anlamına gelebilir.

Apple CEO’su Tim Cook olayın başından beri gizlilik ve kullanıcı güvenliği tarafından emin bir duruş göstererek kısa sürede teknoloji şirketlerinin de bölünmesine neden olmuştu. Bir tarafta Tim Cook‘u destekleyen teknoloji firmaları diğer tarafta eleştiren teknoloji firmaları. Özellikle Google, Facebook ve Twitter gibi büyük şirketlerin Tim Cook’u desteklediğini belirtelim.

Bu durumun özellikle Apple’ın gelecekte güvenlik birimlerine bir arkaplanda giriş kapısı açmak zorunda kalabileceğini gösteriyor. Yani FBI gibi üst emniyet birimleri gereken durumlarda Apple cihazlarına erişim saplayabilirler. Bu yönü ile Apple kullanıcıları kesinlikle FBI’a destek sağlanmaması konusunda baskı yapıyorlar.

Olayın daha da ileriye gitmesi Apple’ı zora sokabilir. Kısacası kazananın FBI olması oldukça yüksek ihtimal diyebiliriz.

teknik destek