Apple, WhatsApp ve Twitter Mahkeme Tehdidiyle Karşı Karşıya!

twitter

Donald Trump’ın başkan seçildiği ABD seçimleri sırasında yaşanan tartışmalar, WhatsApp, Apple ve Twitter’ı mahkemeye taşıyacak gibi duruyor.

teknik destek <

ABD Temsilciler Meclisi’nin Rusya’nın seçim müdahalesine ilişkin açılan soruşturma nihayet bitti. Ancak son seçimi kaybeden Demokrat Parti’nin henüz daha bazı planları var. Bunun teknoloji endüstrisi için bazı yansımaları olacak gibi duruyor. Son zamanlarda yayınlanan soruşturmadan sonra Meclis İstihbarat Komitesi, Apple, Twitter ve WhatsApp’ı şifreli sohbet uygulamaları ve özel mesajlar hakkında bilgi almak için mahkemeye çağırmış durumda. Demokratlar, 2016 ABD seçimleri sırasında aktörlerin hangi uygulamaları kullandıkları ve ne konuştuklarını bilmek istiyor.

Apple, mecbur kalırsa verebilir!

Apple’ın durumu Demokratlar, Başkan Donald Trump’ın damadı Jared Kushner dahil olarak, “kilit kişiler”in indirdikleri güvenli sohbet uygulamalarının kayıtlarını istemekte. Ayrıca WhatsApp içinde aralarda geçen konuşma kayıtları istendi. Twitter, Trump çalışanlarından sonra WikiLeaks, kurucusu Julian Assange ve şüpheli Rus Generali Guccifer 2.0’dan gelen mesajları istemekte.

Apple, indirme kayıtlarını saklamakta ve istenirse onları da verecek. Ancak WhatsApp, kendisinin bile açamayacağı uçtan uca şifreleme algoritmasını kullanıyor.

müşteri hizmetleri

1 Comment

Comments are closed.