Apple Yeniden Donald Trump’ın Gündeminde! Ne Yazık ki Bu Sefer Haber Ciddi!

donald-trump-ve-tim-cook

ABD Başkanı olarak seçilen Donald Trump vaatlerini bir bir uygulamak üzere harekete geçmiş durumda. Başkan seçilmeden önce iPhone’ların üretim/montajlarının Çin’de yapılmasını sağlayacaklarını söyleyen Trump olayı bir adım öteye götürerek Apple’ın CEO’su Tim Cook ile görüşme yaptı.

teknik destek

Tim Cook’a ABD’de büyük bir tesiste büyük bir üretim fabrika kurmasının gerçek başarıyı getireceğini ifade eden Trump, bu sayede şirketin ne Çin’e ne de Vietnam’a mecbur kalmayacağını aktardı. Tüm bunlara karşın Tim Cook yeni başkana kısa ve öz bir cevap vererek şirketler için özel teşvik ve büyük vergi indirimlerinin olması durumunda bunu gerçekleştireceklerini belirtti.

Daha önce Apple’ın (Haziran ayında) önemli tedarikçileri ile bu konu ile ilgili görüşmeler yaptığı ve maliyetin artması sebebi ile tedarikçilerin konuya sıcak bakmadıkları ortaya çıkmıştı. Ancak gözüken o ki Donald Trump iddiasının arkasında ve bunu sağlamak için başta Apple CEO’su Tim Cook’un ve bu şekilde tedarikçilerin isteklerini karşılayacak.

Trump’ın gündeminin önemli maddelerinden birisinin Apple olması ABDli ekonomistleride harekete geçirmiş durumda. Bazı ekonomistler yaptıkları analizlerle ABD yapımı bir iPhone’un sadece 30-40 dolara mal olacağını ortaya koydular. Yani Çin’de ucuz üretim diye bir tabirin bir bakıma yıkıldığını söylemek mümkün.

Donald Trump’ın hedefi büyük ABDli şirketlerin Çin’e fayda sağlamasını önlemek ve direk ABD’de istihdam yaratmak. Bu noktada en büyük korku maliyetlerin artması ve doğrudan kullanıcıların bundan etkilenecek olması. Donald’ın hedefi ise özel teşvikler ve vergi indirimleri ile hem maliyetleri düşürmek hem de bu şekilde ABD ekonomisini güçlendirmek gibi duruyor Her geçen gün ciddiyetini arttıran bu konu bakalım nereye varacak, bunu bekleyip göreceğiz.

müşteri hizmetleri