İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Yeniden Kullanım ve Geri Dönüştürme Programını Baştan Aşağı Değiştiriyor

Apple‘ın iPhone için kullanıma sunduğu yeniden kullanım ve geri dönüştürme programı iki yıldan fazla süreyi arkasında bırakmış durumda.

teknik destek

Bloomberg’in ulaştığı raporda, eski iPhone’un geri dönüştürmeden yeniden kullanım sürecine girişine kadar bir dizi bilgiler mevcut. Apple’ın geri dönüşüm firmaları ile ne gibi düzenlemelerde işbirliğinde olduğu, bir cihazın nihai kararının nasıl verildiği, cihazların ne şartlarda kontrol edildiği gibi bir dizi detay mevcut. Geri dönüştürme programı hemen hemen kullanılamaz hale gelmiş cihazların tekrar kullanılabilir olmasını sağlayan bir program. Ancak Apple’ın bu tip cihazları nasıl piyasaya kazandırdığı bilinmiyor ve bu cihazların sanki sıfır cihaz gibi satılmadığını da belirtelim. Yine de bu noktada bilinmeyen bazı detaylar mevcut diyebiliriz.

Raporda ilginç detay ise Apple’ın program kapsamında bir cihazdan arda kalan parçaların çok özel olduğunun belirtiliyor olması. Apple’ın parçaları hurdaya ayırması, yeniden kullanılabilir hale getirmesi veya geri dönüşüm yapması karışık bir süreçten geçiyor. Yüklenici firmalar Apple adına tüm bu işlemleri yapıyorlar ve Apple’ın tam yerinde imha politikası mevcut. Kısacası Apple aslen arda kalan parçaları kesinlikle yeniden kullanmıyor.

Apple ikinci el piyasasındaki mevcut sahte Apple ürünlerini bitirmek noktasında emin adımlar atıyor ve bu sebeple kesinlikle yeniden kullanım ve geri dönüştürme programını değiştireceği belirtiliyor.

Süreç oldukça ilginç ancak şirketin kendisini korumanın yanında müşterilerini de korumak amaçlı kararla alma eşiğinde olduğu açık.

teknik destek