Apple, Yılın Dördüncü Çeyreğinde 46,7 Milyon iPhone Sattı!

Apple 2017 4. Çeyrek

Apple’ın, iPhone 8 satışlarının iyi gitmemesi ve Çin pazarında yaşanan düşüş gibi nedenlerin mali tablolara yansıması bekleniyordu. Bunlara rağmen büyük bir sürpriz yapan Apple, tüm ürünlerde yıl bazında artış yaşadığını açıkladı. Firmanın yaptığı açıklamaya göre, yılın dördüncü çeyreğinde elde edilen gelir 52,6 milyar dolar oldu. Yıl bazında yüzde 12 civarında bir artış yaşayan Apple, Çin pazarında dahi gelirini artırmayı başardı.

teknik destek

Şirketin açıkladığı verilere baktığımızda yılın dördüncü çeyreğinde satılan toplam iPhone sayısında 46,7 milyon ve bu yıl bazında yüzde 3’lük artışa tekabül ediyor. Toplam satılan iPad sayısı 10,3 milyon ve bu yıl bazında yüzde 11’lik bir artışı temsil ediyor. Yine ayn çeyrekte satılan toplam Mac sayısı ise 5,4 milyon. Bu da yıl bazında yüzde 10’luk artış anlamına geliyor. Apple’ın 2017 mali yılı dördüncü çeyrek raporunda en dikkat çeken taraf ise hizmet ve servisler kategorisinin yüzde 34 artış ile 8,5 milyar dolarlık gelire tekabül etmesi oldu. yaklaşık gelir elde etmesi oldu.

Firmanın borsadaki değeri ise an itibariyle 850 milyar doları geçti.

appleüçüncüçeyrek

Apple’ın 2017 mali yılı son çeyreğinde gelirine etki eden tek şey yeni iPhone modelleri olmadı elbetteki. Şirket, Haziran ayındaki WWDC etkinliğinde yeni iPad ve Mac modellerini duyurmuştu. Apple, iPad sayesinde yıldan yıla yüzde 11’lik bir artış göstererek 10,3 milyon iPad satışına ulaşmayı başardı. Böylelikle iPad satışları yıllardır süren düşüşten sonra nihayet büyüme göstermiş oldu. Apple’ın bu yükselişinin yıl sonuna kadar, özellikle de iPhone X’in daha fazla ülkede satışa sunulması ile daha da artması bekleniyor.

müşteri hizmetleri