Şimdi yükleniyor

Apple, Yüz Tanıma Özelliğini iPhone’da Kullanmak için 10 Yıldır Çalışma Yapıyor

iPhone Yüz Tanıma Özelliği

Apple, Yüz Tanıma Özelliğini iPhone’da Kullanmak için 10 Yıldır Çalışma Yapıyor

Her yeni iPhone, onun takip ettiği bir önceki iPhone modeline göre oldukça etkili olan en az bir yeni özelliğe sahip oluyor ve iPhone 8’in bu perspektifin ötesinde olacağı konuşuluyor. iPhone 8’in ekran-gövde oranının şimdiye kadar piyasaya sunulan tüm akıllı telefonlardan yüksek olacağı, OLED ekrana sahip olacağı, 3D yüz/iris tanıma özelliğine sahip kamera ile geleceği, kablosuz şarj ve ekrana entegre edilmiş Touch ID’ye sahip olacağından söz ediliyor ki belki de en heyecan verici özelliği Touch ID’si olacak.

teknik destek

Yakın tarihli bir habere göre, bu özelliklerin birçoğu şu anda Apple’da bir panik havasının oluşmasına neden oluyor. Çünkü Apple mühendisleri bu kadar çok gelişmiş özelliğin geliştirilmesinin altında kalmış durumdalar ve özelliklerin geliştirilmesinin tamamlanması için hummalı bir çalışma yapıyorlar. Sonuç olarak, iPhone 8 piyasaya sürüldüğünde bazı önemli özellikleri o an için kullanılabilir olmayabilir ancak zamanla gelecek olan iOS 11 ara güncellemeleri ile tüm özellikleri kullanıma açılacak.

Elde edilen yeni bir bilgiye göre, Apple’ın iPhone 8’de iştah kabartan bir özellik için yıllardır çalışma yaptığı ortaya çıktı. Bu, Mart ayının sonunda ortaya çıkan ve Apple’ın yaptığı bir patent başvurusundan elde edilen bir bilgi.

2007 yılına dayanan bir patente göre Apple, yüz tanıma özelliğinin hazırlıklarını o dönemden bu yana devam ettiriyor. Patentin detaylarına bakıldığında, iPhone kullanıcıları, gelişmiş yüz tanıma tekniklerinin kullanıldığı, ekran kilidinden diğer pek çok işlevi yerine getirebilecek bir yüz tanıma özelliğine her an merhaba diyebilirler.

Patent, bir kullanıcının yüzünün 2D resminin ve 3D derinliğinin eşzamanlı olarak işlenmesini açıklıyor. Bu şekilde, ön taraftaki kamera kompleks bir işlemi çözümlüyor ve böylece güvenlik en üst düzeyde sağlanmış oluyor.

Apple’ın yüz tanıma sistemi, Galaxy S8’deki gibi bir fotoğraftaki yüze aldanacak türden değil. Bu yüz tanıma sistemi 3D sensörler ile kullanıcının göz yuvarlarını konturunu, çenesini, burnunu, benzersiz cilt çizgilerini, cilt üzerindeki desenler ve lekeler gibi çeşitli yüz unsurlarını tek tek dikkate alıyor. Sonuç olarak, Cupertino devinin on yıldır üzerinde çalışma yaptığı, gerçek anlamda profesyonel olan bir yüz tanıma özelliği ortaya çıkmış oluyor. Kimisine göre, bu gelişmiş yüz tanıma özelliği iPhone 8’de kullanılacakken, kimisine göre ise gelecekteki iPhone modellerinde kullanılacak.

teknik destek