Apple’a Şok iPhone X ve iPhone 8 Plus’ın Kamera Davası

applea-sok-iphone-x-ve-iphone-8-plusin-kamera-davasi

Teknoloji devi Apple’a yeni davalar açılmaya devam ediyor. İsrail merkezli Corephotonics adındaki şirket geçtiğimiz kasım atında Apple’a patent ihlal davası açmıştı. Söz konusu patent ihlali davasının dilekçesinde Corephotonics, çift lens teknolojisi konusunda Apple’a birlikte çalışmak için bir teklifte bulunduklarının altını çizdiklerini belirtti. 

teknik destek <

applea-sok-iphone-x-ve-iphone-8-plusin-kamera-davasi-2

İsrail merkezli şirket o dönemde Apple’ın iPhone 7 Plus modelinde kendilerine ait patentlerin ihlal edildiğini ileri sürmüştü. O dönem yaşanan olayların ardından Corephotonics Apple’a yeni bir dava daha açtı. Corephotonics, Apple’ı iPhone X ve iPhone 8 Plus modellerinde kullanılan çift kamera sisteminin Corephotonics’e ait olduğunu ve Apple’ı bu patentleri izinsiz olarak kullanmakla suçluyor.

 Corephotonics: Çift Kamera Teknolojisi Bize Ait!

Corephotonics’in Apple’ı dava etmesinin altında ise yine kendi geliştirdikleri teknolojiyi anlatmak için Apple ile bir araya gelmeleri yatıyor. Apple’ın kendileriyle işbirliğini reddettiklerini belirten İsrail merkezli Corephotonics şirketi, Apple’ın tekliflerini reddetmesine rağmen kendi teknolojilerini başta iPhone 7 Plus modelinde olmak üzere sonrasında iPhone X ve iPhone 8 Plus modellerinin çift kamera sistemlerinde kendilerine ait teknolojilerinin izinsiz olara kullanıldığını öne sürüyor. Corephotonics, Apple’ın temsilcisinin “Apple olarak isteğimiz patenti yaptırım korkusu olmadan kullanabiliriz” dediğini de iddia ediyor. 

Üç Kameralı iPhone Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!

Davada ayrıca Apple’ın ikinci bir patenti daha ihlal ettiği öne sürülüyor. Ancak Patently Apple sitesinin haberine göre söz konusu patent geçtiğimiz ocak ayında alındı ve bu nedenle bu patent ihlali bir hayli kafa karıştırıcı. Zira bilindiği gibi Apple’ın Eylül 2017’de satışa tanıttığı iPhone modelleri kısa bir süre içerisinde satışa çıkmıştı. Apple’ın telefonlarını piyasaya sürdükten sonra alınan  bir patentin nasıl ihlal edilebileceği ise bir hayli ilginç bir durum olarak olarak karşımıza çıkıyor. 

applea-sok-iphone-x-ve-iphone-8-plusin-kamera-davasi-3

Tüm bu olanların ardından Apple ile Corephotonics arasında yaşanılan bu dava bir hayli ilginç seyir izleyeceğe benziyor. Apple’ın çok sevilen iPhone modelleri olan iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde kullandığı çift kamera sisteminin patentlerinin kendisine ait olduğu görülürken Corephotonics ise Apple’ın bu patentleri kendileriyle görüştükten sonra geliştirmeye başladığını ve aldığını belirtiyor. 

Davanın önümüzdeki günlerde sonuçlanması bekleniyor. 

müşteri hizmetleri