Şimdi yükleniyor

AppleFoni: iPhone Neden Pahalı? İşte Cevabı!

Pahalı iPhone

AppleFoni: iPhone Neden Pahalı? İşte Cevabı!

Son Güncelleme tarihi 22 Temmuz 2017 by Müşteri hizmetleri

iPhone her ne kadar pahalı olsada, şu anda dünyanın en popüler akıllı telefonu konumunda. Bunun bu şekilde olmasını temelinde ise kullanıcıların onu sevmesi yatıyor.

teknik destek

En azından Apple’ın ilk kurucularından olan Steve Wozniak’ın yüksek fiyatlı Apple ürünleri için düşüncesi bu yönde.

Apple’ın kurucusu Wozniak, bu hafta başında Çin’in Dongguan kentindeki gazetecilere konuşarak, yüksek fiyatlarına rağmen insanların neden iPhone satın almaya devam ettiklerini açıkladı.

Güney Çin Morning Post’un haberine göre, Apple’ın ürün fiyatlandırması oldukça yüksek oluyor ancak Apple ürünlerinin güvenli olması kullanıcılar için yeterli bir sebep olduğu için cihazın satışları bundan etkilenmiyor.

Her zaman Apple ürünlerinin heyecan verici, devrim niteliğinde olması beklenir ve güvenli oldukları için iç karartıcı sınırlamalara sahip oldukları söylenir. Bu kimi kullanıcı için böyle iken kimi kullanıcı için ise kendilerini gösterebilmek için iPhone satın alıyor. Yani, iPhone’a sahip olmak lüks bir araca binmek gibi görülüyor diyebiliriz.

Steve Wozniak için ise olay tümüyle güvenlikle alakalı ve kendi güvenliği için Apple’ın ürünlerine bugün ve gelecekte de yüksek ücretler ödemeye hazır.

Gerçekten de bu çok doğru bir tespit. Apple, kullanıcı gizliliği ve güvenliği ile marka sadakatini korumayı başaran ender firmalardan.

Steve Wozniak, iPhone’un değeri hakkında konuşurken şu anda Çin’de iPhone’a karşı çok daha iyi performans gösteren Çinli akıllı telefon üreticilerine ve ürünlerine de övgüde bulundu. Onları, maliyeti düşürdükleri, işlevsellikleri artırdıkları için “akıllıca davranıyorlar” olarak nitelendirdi.

Ancak yine de Apple’a ve doğrudan iPhone’a olan iyi düşüncelerini paylaşmadan geçmedi. İnsanların kullanabilecekleri en iyi ürünü elinde bulundurmaları gerektiğini söyleyen Woz, Apple bunu hakediyor diyerek sözlerini noktaladı.

Teknik Olarak Bunlar Doğru mu?

iPhone’un fiyatı konusundaki tartışmalar, bir sonraki iPhone’un 1.000 dolara mal olacağını iddia eden çok sayıda söylenti ile şimdi daha da tartışılır hale geldi. Evet, iPhone 8’in ABD satış fiyatı belki 1.000 dolar belki de 1.400 dolara olacak.

İnsanlar giderek Apple ekosisteminin ayrılmaz bir parçası haline gelirken ne yazık ki iPhone -en azından görsel açıdan- daha az heyecan verici hale gelmeye başladı.

Apple tutkunlarına göre iPhone’un kalitesi fiyatına değer. Peki, fiyat ve kalite arasında gerçekten bir denge var mı? Burada cevaplanması gereken soru tam olarak bu ve kabul etmek gerekiyor ki bu sorunun cevabı “evet”.

Samsung’un akıllı telefonlarını kullananlar ise kaliteden öte ürünü görünümünden dolayı tercih ettikleri için Samsung’u tercih ettiklerini söylüyorlar.

Samsung’un tasarım direktörü MH Lee, geçtiğimiz günlerde The Wall Street Journal’a verdiği demeçte “Şirketler, teknolojilerini göstermek için kendi telefonlarını tasarladılar ancak günümüzde kişiye her yönü ile eşlik edecek bir ürün tasarlamak gerekiyor” dedi. Ve aslında Samsung’un tasarım direktörü haklı.

Apple tarafındaysa ne yazık ki 1.000 dolara hatta daha fazlasına mal olacak olan iPhone 8’in kısmen iPhone 7’ye benzeyecek olması gündemde. Bir noktada bu kadar da fazla diyebilirsiniz. Haklısınız da. Ve evet, aşkın bir sınırı var. Sınırı ile birlikte bir de ayrılma noktaları. Ancak Apple’ın inovatif yapısının ağır basacağı gerçeği dikkate alındığında yine gönülleri fethedecek bir iPhone ile karşı karşıya kalacağımız gerçek.

Belki iPhone 8’in neden fiyatına değer bir akıllı telefon olacağını konuşmak için çok erken. Çünkü resmi olarak önümüzde durmuyor ama konuşulan özelliklerinin dudak ısırtacak cinsten olduğunu eminim duymuş veya okumuşsunuzdur.

Sözü daha fazla uzatmadan asıl konumuza gelecek olursak, iPhone’un fiyatını hakettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun bir Apple fanı, iPhone kullanıcısı olarak söylemiyorum. Android tarafında da tecrübeleri olan, şirketlerin teknoloji üretme konusundaki atılımlarını takip eden birisi olarak söylüyorum.

iPhone, hem donanımı hem de işletim sistemi ile oldukça özel. Tümüyle Apple tarafından tasarlanan bir çip ile tam anlamı ile kusursuz çalışan iOS, güvenlik ve performans noktasında beklenileni sunuyor. Tüm bunlarla birlikte iki diğer önemli nokta ise kullanıcı desteği ve yazılım desteği. Kim Apple’ın kullanıcı desteğini eleştirebilir? Android tarafına hiç adım atmamış olanlar tabiiki… Kim Apple’ın yazılım desteğini eleştirebilir? Android tarafına hiç adım atmamış olanlar tabiiki…

Sözün özü, tasarım bir akıllı telefonu oluşturan önemli fakat küçük detaylardan sadece bir tanesidir. Öteki tarafta, üreticilerin aşması gereken daha pek çok şey var. Apple ise bu konuda iPhone’u ile belki yüzde 100 değil ancak yüzde 90-95 oranında yapması gerekenleri yapmış ve yapmakta olan bir firma olarak karşımızda duruyor.

teknik destek