İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın iPhone 7 Planları: USB-C, Çift Kamera, multi-touch 3D Touch ve Daha Fazlası

Apple iPhone 6s’i tanıtmasından sadece iki ay sonrasında iPhone 7 ile ilgili testlerine başladığına dair yoğun bir söylenti ve rapor yığını mevcut.

Daha önce iPhone 7’nin su ve toz geçirmez olacağına dair detaylar gelmişti. Gövde malzemesi için de Apple’ın farklılığa gideceği belirtiliyor.

Apple’ın klasik şarj konnektörünü noktalayıp USB-C portuna geçiş yapacağı gelen bir diğer detay. Raporda Apple’ın ayrıca kablosuz şarj teknolojisini, multi-touch Force Touch, çift kamera ve görüntülü parmak izi tanıma çeşitliliklerini test ettiği belirtiliyor.

Kablosuz şarj özelliği son yıllarda kullanıcıların sık sık istediği bir özellik. Apple henüz bu özelliği iPhone’larda sunmuyor. Hatta her ne kadar iPhone 7 üzerinde testlerini yaptığı belirtilse de kablosuz şarj özelliğinin yer almaması da söz konusu.

Muhtemelen multi-touch Force Touch / 3D Touch’ın gelmesi söz konusu. İki parmak basıncına göre daha fazla seçeneği sunmak için Apple’ın bu konuda çalışma yaptığı belirtiliyor.

Apple home tuşunu tamamen kaldırmak için çalışma da yapıyor olabilir. Bunun tam detayı yok ancak muhtemelen başta Touch ID için görüntülü parmak izi tanımaya yer verilebilir. Alt ve üst çevçevelerin büyük olması sorunu nihayet iPhone 7 ile ortadan kalkabilir. Daha ince çerçeve ile iPhone 7’nin gelmesi bekleniyor.

Yayımlanan bu raporda abartılı ve tutarsız tahminler yer alıyor olabilir. Ancak Apple’ın iPhone 7 ile daha güçlü, farklı tasarımda ve farklı özelliklerde bir iPhone ile karşımıza çıkacağı bir kesin. Bu sebeple rahatlıkla Apple’ın farklı teknolojileri test ettiğini söyleyebiliriz. En basiti 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılması mümkün. Hatta Apple’ın iPhone 7s’le veya iPhone 8’le birlikte ekran teknolojisini değiştirmesi söz konusu.