İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Üst Düzey Güvenlik Uzmanı Salı Günü Mahkemede İfade Verecek

Apple bugün Türkiye saati ile 19:00’da yeni nesil cihazlarını tanıtacak ve büyük yazılım güncellemelerinin final sürümlerini kullanıma sunacak. Ancak Apple etkinlikte tanıttıklarından ve yaptıklarından daha çok farklı bir sebeple konuşulacak gibi duruyor.

Apple ile FBI arasında soruna sebep olan mahkeme kararı bir süredir gündemi meşgul ediyor. Olaya ABD Başkanı Barack Obama’nın da katılması ile Apple büyük bir çıkmaza girmiş durumda ve başından beri direttiği ve halen direttiği müşteri gizliliği ve güvenliği konusunda halen geri adım atma niyetinde değil.

Yarın, Salı günü Apple’ın üst düzey güvenlik görevlisi FBI’a karşı Washington’da mahkemeye çıkacak. Mahkemenin FBI aracılığı ile Apple’dan yardım istediği ve bu talebine karşın Apple’ın duruşmaya katılacağı edinilen bilgiler arasında.

Apple’ın bir şekilde mahkemeye katılacak olması olayı ilginç kılıyor. Çünkü resmi olarak mahkemede yer alacak Apple’ın şifreleme üzerine FBI’a karşı tanıklık edeceği bir gerçek. Apple’ın bu adımı belki de şifreleme üzerine tartışmalara bir nokta koyabilir veya fitili ateşleyebilir.

Elbette ki mahkeme de bulunacak FBI özel yetkilileri de Apple’a karşı taleplerini yineleyecekler ve terör ve gizlilik üzerine bazı teorilerini paylaşacaklar. Gözüken o ki olay gündemi bir süre daha meşgul edecek gibi duruyor.