Şimdi yükleniyor

BİM, iPhone X gibi cihazları nasıl bu kadar ucuza satabiliyor?

bim

BİM, iPhone X gibi cihazları nasıl bu kadar ucuza satabiliyor?

Son Güncelleme tarihi 23 Mart 2018 by Harun Ünal

Ülkemizdeki marketler zincirlerinin başında yer alan BİM, geçtiğimiz zamanlarda PS 3, iPhone X ve Note 8 gibi bazı cihazları ciddi indirimlerle satışa çıkarmıştı. Peki bu kadar ucuza nasıl oluyor da satıyor?

teknik destek

Normalde şöyle bir algı oluşmuş durumda. iPhone X alacağımız zaman genelde herkes marka değeri ödüyoruz der. “İsmine para vermişsin” şeklinde bir ifade kullanılır. Ama gerçek şu ki öyle bir durum yok. Yani Apple‘ın elma logosuna para ödüyorsun kelimesi o anlamda doğru değildir.

Apple’ın iPhone X, fiyatının pahalı olmasının asıl sebebi kullanıcıya gelene dek ne yollardan geçtiği. Buna en büyük örnek ise iPhone X’un ekranının Samsung tarafından üretilmesi. Bu bakımdan cihaza ödediğimiz paranın bir kısmı aslında Samsung’a gidiyor.

Peki BİM, nasıl ucuza satıyor?

BİM, için konuşmak gerekirse, bu cihazlar BİM’e özel üretilen cihazlardır. BİM, bu cihazların reklamını yapmaz. Bu bakımdan reklam giderleri cihaza ek fiyat olarak yansımaz ve bir bakımdan cihaz daha düşük fiyattan satılır.

Personel gideri çok az ve her personel her işi yapıyor. Hiçbir gideri bulunmayan demiyelim de çok az gideri olan BİM, bu bakımdan aldığı ürünlere çok az kâr ekleyip satışa sunuyor. Diğer yerlerde alınan iPhone X, 1100 TL daha pahalı oluyor. Gerisini siz düşünün artık.

Siz iPhone X’a 6.099 TL para verip alır mıydınız? Sizce fiyatı ne olmalıydı?

teknik destek

4 yorum

comments user
mehmet

Bence asıl fiyatı 3500 TL olmalıydı

comments user
Cem

ben bim den 3 adet 1m , 2 adet 2m kablo aldım. 1m olanlarda sıkıntı olmadı fakat 2m olanlarda ikiside çalışmadı, bir tanesini apple zorluda değiştirdim diğer çalışmayan duruyor. onuda değiştiricem fakat ne ayaksın sen daha öncede değiştirmişsin falan derler diye cesaret edemiyorum. demem o ki alırsanız hemen deneyin zaman geçince değişim şansınızda kalmıyor çöp oluyor.

Yorumlar kapalı.