İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir iPhone 5c’nin Şifresinin Kırılmasının Bedeli 1 Milyon Dolardan Fazla!

Apple ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) arasındaki şifreleme odaklı gerilim, FBI’ın delil olarak elde bulunan iPhone 5c’nin şifresini kendi yöntemleri ile kırmasının ardından son bulmuştu. FBI’ın yöntemini saklaması ve arkaplanda ne gibi bir yol izlediği sır gibi saklansa da bugün bazı bilgiler ortaya çıkmış durumda.

Geçen yıl San Bernardino’da yaşanan bir terör olayına karışan teröristlerin birisinin üzerinde bulunan ve delil olarak görülen iPhone 5c’de bazı ek bilgilerin yer aldığı mahkeme tarafından öngörülmüş ve saldırıyı aydınlatacağı gerekçesi ile Adalet Bakanlığı başta olmak üzere pek çok devlet birimi tarafından kıskaca alınmıştı.

Ancak Apple’ın şifrelemesini aşmak o kadar kolay değildi. Bu noktada işe giren FBI’da kendi yöntemlerini kullanmasına rağmen bir çözüm bulamayınca olayı Apple’la istişare yaparak çözüme kavuşturmak istemiş ancak Apple bu talebi sert bir dille reddederek olayın başından sonuna kadar bu kararının arkasında durmuştu.

 

NBC News tarafından yayınlanan bir raporda FBI’ın uzmanlarda tarafından destek alarak iPhone 5c şifresini kırdığını ve bunun faturasının 1 milyon dolardan fazla olduğu yönünde haber yayınladı. Bu da akıllara FBI’ın direktörünün yalan beyanda bulunduğunu getirdi. Çünkü FBI direktörü olayın çözüme kavuşması, iPhone 5c’nin şifresinin kırılması için sadece 150.000 dolar ödediklerini açıklamıştı.