Bugünden İtibaren Kimi iOS Uygulaması Kullanılamaz Hale Gelecek!

iPhone Uygulama Gizleme

Milyonlarca iPad ve iPhone, bugün yayınlanacak olan iOS 11’e güncellendiğinde 32-bit uygulamaları desteklememeye başlayacaklar ve artık hiçbir 32-bit uygulama iOS 11’de kullanılamayacak.

teknik destek

iOS 11’e geçiş yaptıktan sonra aygıtınızda yüklü olan herhangi bir 32-bitlik uygulamayı açmak istediğinizde, iOS 11 bu uygulamayı açmayı reddedecek ve uygulamanın yeni işletim sistemi ile çalışacak şekilde güncellenmesi gerektiğini bildiren bir diyalog ekranını önünüze getirecek.

Yeni iOS App Store’da arama yaparken, 32-bit uygulama bulamayacak ya da daha önce indirilen 32-bit uygulamayı Satın Alınanlar sekmesinden geri yükleyemeyeceksiniz.

Apple, 32-bit uygulamalar için desteğin kalıcı olarak kesileceğini tüm iOS kullanıcınarına henüz duyurmadı. Bu nedenle iOS 11’e geçiş yapan kimi kullanıcılar, bir anda yüklü olan kimi uygulamalarının çalışmamaya başladığını öğrendiğinde şok olabilirler. Ancak Apple, kullanıcılarını 32-bit uygulamalar için 2016 Ekim’de yayınladığı iOS 10.1 güncellemesi ile uyarmaya başlamıştı. iOS 10.3 ile birlikte ise uygulamanın gelecekteki iOS sürümleriyle çalışmayacağı konusunda uyarmaya başlamıştı. Bu uyarılarla karşılaşan kullanıcılar için iOS 11 sonrası 32-bit uygulamaların kullanılamaz hale gelecek olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Apple, iPhone 5s’i Eylül 2013’te piyasaya sürmesiyle birlikte 64-bit uygulamalara geçiş yapmaya başladı. Tüm uygulamaların ve uygulama güncellemelerinin Haziran 2015’ten bu yana 64-bit mimarisini kullanmaları zorlandı.

Birçok uygulama geliştiricisi uygulamalarını güncellediler ve 64-bit desteğini uygulamalarına getirdiler ancak halen 64-bit desteği kazanmamış pek çok uygulama iOS App Store’daki yerini koruyor. Tüm bu uygulamalar, iOS 11 ile birlikte geri dönüşü olmayan bir yola girecekler ve kullanılamaz hale gelecekler.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.