Şimdi yükleniyor

iOS 11’i Kullanılamaz Hale Getiren ve iPhone Parolasını Aşabilen “Web Sitesi”

iOS 11 Güvenlik Sorunu

iOS 11’i Kullanılamaz Hale Getiren ve iPhone Parolasını Aşabilen “Web Sitesi”

Son Güncelleme tarihi 23 Mart 2024 by Teknoloji Haber

Apple’ın birkaç gün önce herkese açık olarak yayınladığı iOS 11 ile ilgili tartışmalar devam ederken, en yeni iOS sürümünün sahip olduğu yazılımsal bir hatadan faydalanan ve neredeyse yüklenildiği cihazı kullanılamaz hale getiren, hatta cihazın parolasını aşabilen profil dosyaları üreten bir web sitesi ortaya çıktı.

teknik destek

Profil dosyaları, başta iOS betalarını bir iPhone’a, iPad’e veya iPod touch’a yükleyebilmek için gerekli olan konfigürasyonu yapmak üzere tasarlanmış birer küçük kod parçacığı dosyalarıdır ve iOS’un derinliklerine olan erişimleri oldukça sınırlıdır. Ancak “vincedes3” isimli web sitesi oluşturduğu profil dosyaları ile iOS 11 yüklü cihazları kullanılamaz hale getirebiliyor.

Siteden indirdiğiniz profil dosyasını onaylayarak iOS 11 yüklü iPhone’unuza yüklediğinizde bir anda ana ekranınızda kendiliğinden sayısız ve anlamsız uygulama simgeleri oluşmaya başlıyor. Bu işlem o kadar yoğun yapılıyor ki önce iPhone’unuzda takılmalar-donmalar meydana oluşuyor ve bir müddet sonra iPhone’unuz kullanılamaz hale geliyor.

Tehlike saçan web sitesi, neden olduğu bu sancılı süreci bitirebilmeniz için sözde düzeltme yapan bir profil dosyası verdiğini söylüyor ancak bu da kocaman bir yalan. Sorunu düzeltmeniz için size sunulan profil dosyasını indirip cihazınıza yüklediğinizde sorun daha da büyüyor ve iPhone’unuzun parolasını bile aşan kocaman bir güvenlik açığı oluşuyor.

iOS 11’in yüklü olduğu iPhone’unuza tehlike saçan web sitesinden profil dosyası yüklediyseniz cihazınızı normale döndürmek için iki şansınız var;

  1. Şansınız yaver giderse, Ayarlar > Genel > Profil menüsüne gidebilir ve buradan yüklenen bu profil dosyalarını silersiniz. Tabii şansınız yaver giderse. Çünkü muhtemelen iPhone’unuzda hiçbir işlem yapamayacaksınız.
  2. Genel olarak ise yapabileceğiniz tek şey iTunes ile iPhone’unuzu sıfırlamak olacaktır.

Bu haberi hazırladığımız sırada siteden indirilen profil dosyası sayısı 10.900’den fazlaydı ve bu binlerce iOS 11 yüklü iPhone’un sorundan etkilendiği, kullanılamaz hale geldiği anlamına geliyor.

Kötü niyetli kişilerce hazırlanan web sitesinin meydana getirdiği olumsuz etkinin Apple’ın kulağına gittiğini rahatlıkla söyleyebiliriz ve muhtemelen Apple, iOS 11 için birkaç hafta içerisinde bu ve tespit edilen diğer güvenlik sorunlarını ele alan küçük bir güncelleme yayınlayacak (iOS 11.0.1 gibi).

YouTube kanalı EverythingApplePro, sorunu tüm detayları ile gösteren bir video paylaştı. İşte o video;

teknik destek

3 yorum

comments user
Özgür

Aynı durum bende de var Adem Bey. Ayarlara tıklayınca 1 saniyelik olarak sağdan aşağı kadar düz ve yine sağdan sola doğru yatay bir çizgi ile karşılaşıyorum ve düzeliyor. Yeni güncellemelerle düzelecektir diye umuyorum.

Yorumlar kapalı.