Çinli Akıllı Telefon Üreticileri Apple’ın iPhone 8’ini Beklemeye Başladılar!

iPhone 8

Çinli akıllı telefon üreticileri, Çin akıllı telefon pazarındaki rekabetin 2017 yılının ikinci yarısında yükselişe geçmesiyle, uçtan uca ekran konusunda Apple’ın iPhone 8 ile birlikte atacağı kilit adımlarını takip etmeye hazırlanıyorlar.

teknik destek

Önümüzdeki ay, Apple, uçtan uca OLED ekranlı iPhone 8’ini tanıtmaya hazırlanıyor ve Huawei, Xiaomi ve Gionee’yi de dahil olmak üzere Çinli rakip akıllı telefon üreticileri Apple’ı sessizce takip etme hazırlığına girdiler.

Xiaomi, bir önceki yıldaki gerilemenin ardından, 2017 yılının ilk yarısında Çin akıllı telefon pazarındaki başarılı bir şekilde geri dönüşünü takiben endüstri kaynaklarına göre Mi Mix 2’yi piyasaya sürmesiyle birlikte başarısını daha da artırmayı hedefliyor.

Büyük çaplı bir kitle pazarı cihazı yerine bir “konsept telefon” olarak düşünülmesine rağmen, Ekim 2016’da neredeyse çerçevesiz tasarımı ile gelen Mi Mix’ini takiben Mi Mix 2 ile Xiaomi pazar payını daha da artırma peşinde.

Xiaomi Mi Mix 2

Huawei ise yeni nesil amiral gemisi Huawei Mate 10’u tanıtarak pazardaki etkinliğini artırmayı istiyor. Cihazın 6 inçlik ekranı tümüyle AMOLED olacak ve ekran Japon Display’den tedarik edilecek.

Gionee, dünyanın ilk dört kameralı (çift ön ve arka kamera) telefonu Gionee 10’u piyasaya sürerek agresif stratejisini devam ettirecek ve şirket, ön yüzünü tümüyle kaplayan amiral gemisi cihazını 2017’nin sonunda sergilemeye hazırlanıyor.

Japonya merkezli Sharp, kısa bir süre önce ön yüzünü komple ekran ile kapladığı akıllı telefonunu piyasaya sürerek Çin akıllı telefonu pazarına geri dönmüş oldu.

Analistlere göre, Apple, akıllı telefon pazarında bir önceki yıla kıyasla ilk kez bir düşüş yaşadı; daha ucuz alternatifler ve iPhone 7’nin daha önceki iPhone lansmanlara kıyasla tüketiciler arasında çılgınlığı artırmak için başarısız olmasından dolayı bu düşüş gerçekleşti.

Apple, 2017 mali yılının başında da benzer bir hikayeyle karşı karşıya kaldı. Rekor sonuçlara rağmen şirket, 2017 mali yılı birinci çeyrekte Çin’deki gelirinde yüzde 8 oranında düşüş yaşandı. Apple, şu anda, Çin akıllı telefon pazarında beşinci sırada yer alıyor ve Çin’deki toplam satışların yaklaşık üçte birini karşılıyor.

Bu sonbaharda Apple’ın iPhone 7 “S” serisi ile ve iPhone 8 olarak adlandırılan premium cihazı ile başarısını artıracağı öngörülüyor.

müşteri hizmetleri