En İyi iOS 11 Konseptlerini Bir Araya Getirdik!

iOS 11

Apple’ın bu yılki Dünya Çapındaki Geliştirici Konferansı’ndan yaklaşık dört gün kadar uzaklıktayız. Bu da, iOS’un bir sonraki büyük versiyonunu görmemize oldukça az bir süre kaldığı anlamına geliyor. Konferansın açılış konuşmasında tanıtılacak olan iOS 11’in iPhone ve iPad kullanıcılarına neler getireceği konusunda çok az şey sızdırıldı ve raporlandı. Tabii ki bu durum bir çok tasarımcının spekülasyon yapmasını ve iOS 11 için istek özellik listeleri sunmalarını engellemedi.

teknik destek

Biz de bugünkü yazımızda, en iyi iOS 11 konseptlerini bir araya getirdik ve bu konseptler hakkında bazı değerlendirmelerde bulunduk.

İlk konsept, MacStories tarafından tasarlandı ve Apple’ın bir sonraki mobil işletim sisteminde iPad için verimlilik noktasındaki yeniliklere odaklanıyor. Konseptte, Drag and Drop yani Sürükle ve Bırak, App Picker yani Uygulama Toplayıcı/Seçici, iPad Pro’ya özel bazı özellikler ve daha fazlası yer alıyor.

https://youtu.be/UyFUDQ5LLZw

Bir sonraki konseptimiz ise, iPad’i ve iPhone’u zenginleştirecek yeni özelliklere odaklanıyor. Konsept, MyApple ve Jacek Zięba’e ait. Konseptte Google Asistan’a benzer, daha akıllı bir Siri hayal ediliyor. Siri iyileştirmelerine ek olarak, konseptte ayrıca FaceTime grup görüşme özelliği, Kontrol Merkezi’nde genişletilmiş 3D Touch desteği ve daha fazlası da dahil olmak üzere uzun zamandır bahsi geçen iOS özellikleri ele alınıyor.

Bir diğer ve kesinlikle göze çarpan konseptlerden birisi de, iOS 11’de Dark Mode’u yani Karanlık Mod’u hayal ediyor. CeonceptsiPhone’un paylaştığı konsept boyunca, Karanlık Mod’un iOS’ta nasıl durabileceği, özellikle Kilit Ekranı’nda ve Müzik uygulamasında bu mod ile değişen görünüme geniş bir perspektiften bakılıyor.

Elbetteki tüm bu konseptlerde yer alan özelliklerin tamamı hayal ürünü ve tasarımcısının hayal dünyasını yansıtıyorlar. Yine de kimi özelliklerin üzerinde Apple’ın bir süredir çalıştığı yönünde duyumlar alıyoruz. Özellikle de Dark Mode bu yönde oldukça ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Tüm bunların dışında, iOS 11’le ilgili bazı sızıntılar ve raporlar da var. Mesela Apple’ın Müzik uygulamasında video içeriklere yoğunlaşacağı yönünde iddialı bir haberle karşılaşmıştık. Ayrıca Siri’nin iMessage entegrasyonu, iCloud senkronizasyonu ve kullanıcı davranışlarını öğrenme becerisi kazanması ve Safari üzerinde bazı performans ve görünüm iyileştirmelerinin yapılması da gelen iddialar arasında.

iOS 11’in nasıl olacağı ve ne gibi yenilikler sunacağını 5 Haziran’da TSİ 20:00’da gerçekleştirilecek olan WWDC 2017‘de tüm şeffaflığı ile göreceğimizi hatırlatalım.

müşteri hizmetleri