Şimdi yükleniyor

En Ucuz iPhone X Hangi Ülkelerde Satılıyor? Türkiye Kaçıncı Sırada?

iPhone X En Ucuz Nerede

En Ucuz iPhone X Hangi Ülkelerde Satılıyor? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Son Güncelleme tarihi 20 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Apple, 3 Kasım’dan itibaren birinci dalga ülkelerde iPhone X’i satışa sundu ve 24 Kasım’dan itibaren ülkemizinde dahil olduğu ikinci dalga ülkelerde iPhone X’in satışına başlanacak. iPhone X’in Türkiye fiyatı çok daha önceden açıklanmış, 64GB depolama kapasiteli giriş seviyesi modelin 6.099 TL, 256GB depolama kapasiteli üst seviye modelin ise 6.899 TL gibi bir fiyattan geleceği duyurulmuştu.

Eşsiz özellikleri ve iPhone’un 10. yılını temsil eden benzersiz tasarımı ile göz dolduran iPhone X’in fiyatının ülkemiz için son derece cep yakıcı olduğu bir gerçek. Peki, diğer ülkelerde durum ne? Bu yazımızda hangi ülkede iPhone X ne kadar, Türkiye bu listede kaçıncı sırada yer alıyor buna daha yakından bakacağız.

iPhone X Yurtdışı Fiyatı

Öncelikle iPhone X’in satışa sunulduğu ülkelerdeli fiyatının TL karşılığına göre tam listesine bakalım;

iPhone-X-En-Ucuz-Ülkeler En Ucuz iPhone X Hangi Ülkelerde Satılıyor? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Görüldüğü üzere, kur farkına rağmen iPhone X’in en pahalı olduğu ülke Macaristan. Şu anda Macaristan’dan iPhone X 64GB’ın TL karşılığı fiyatı 5.532 TL ve 256GB’ın fiyatı ise 6.342 TL. Listede 31 ülke yer alıyor ve Türkiye’yi bu listeye dahil ettiğimizde ülkemizin listeye 32. sıradan gireceğini görüyoruz. Malumunuz Türkiye’de iPhone X 64GB’ın satış fiyatı 6.099 TL ve 256GB’ın satış fiyatı ise 6.899 TL.

iPhone X’in en uygun fiyatlı satıldığı ülke ise doğal olarak anavatanı ABD. Türkiye’de 6.099 TL olan iPhone X’i ABD’den 3.850 TL’ye satın alabilirsiniz. Pasaport kaydı gibi yasal gereklilileri de yerine getirdiğinizde ortaya çıkan rakam ise 4.000 TL olacaktır.

Peki iPhone X’in Türkiye’de bu denli pahalı olmasının sebebi ne? Aklınıza direkt vergiler gelecektir ki bir yerde vergilerin aklınıza gelmesi konusunda haklısınız ancak yalnızca vergilerden kaynaklı bir durum söz konusu değil. iPhone X’in bu denli yüksek fiyatlarla satılmasının en temel nedeni doların oldukça yüksek olması. Bunu takip eden bir diğer neden ise vergiler. Şu anda iPhone X 64GB’dan 1.857 TL, iPhone X 256GB’dan ise 2.057 TL vergi alınıyor.

Kısacası, iPhone X’i ABD’den veya belirli Avrupa ülkelerinden satın alma imkanınız varsa bu daha yerinde bir karar olacak ve 1.000 TL ile 2.000 TL arasında bir rakam cebinizde kalacaktır.

teknik destek