Facebook siber korsanlarının tuzağına düşmeyin

Facebook siber korsanlarının tuzağına düşmeyin

Kısa süre önce facebook casus yazılımı keşfedildi. Çek bilgi teknolojileri ve Avast çalışanlarının bulduğu kötü yazılım Facebook hesaplarını hackleyerek ele geçiriyor. Kadın hesaplar üzerinden ekleme yaparak dolandırıcılık yapmaya çalışan korsanlar bugüne kadar çok sayıda insanı dolandırmayı başardı.

teknik destek

Bu yazılım Lübnanlı korsanlar tarafından yazıldı ve Facebook üzerinde binlerce insan bu tuzağa düşerek mağdur oldu. Anonim kadın hesapları açarak fotoğraflar ekliyorlar ve bu sahte hesaplar ile insanları dolandırıyorlar. Bir süredir gündemde olan bu olay, bugün netlik kazandı. Lübnanlı bir grup tarafından yapıldığı öne sürülen bu yazılım, anonim kadın fotoğraflarından sahte hesaplar açıyor. Daha sonra bundan habersiz kişileri arkadaş olarak ekleyip sohbet başlatan siber korsanlar, iletişimi ilerlettiklerinde ise başka bir platforma geçmeyi tercih ediyorlar.

LÜBNANLI KORSANLAR YAPTI

Bu yöntem sayesinde onlarca kişiyi avlayan ve akıllı telefonlara sorunsuz bir şekilde girmeyi başaran Lübnanlı korsanlar, sohbet etmek amacıyla Kik Messenger uygulamasını kullanıyorlar. Ancak karşı tarafa indirmeleri amacıyla gönderdikleri uygulama, tamamen hackerlar tarafından tasarlanmış sahte bir Kik Messenger. Yani korsanlar kendi yazılımlarını olaydan habersiz kişilerin cihazlarına yükletmeyi başarabilirlerse, telefondaki fotoğraflara, rehbere, arama kayıtlarına, konuma, SMS’lere ve daha pek çok kişisel bilgiye erişim sağlayabiliyorlar.

Facebook bu açık ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Konu ile ilgili bazı denemeler yapılmış olsa da mağdur olan kişi sayısı bir hayli fazla.

müşteri hizmetleri