Şimdi yükleniyor

Fiber modem ışıkları yanmıyor neden

Fiber modem isiklar yanmiyor

Fiber modem ışıkları yanmıyor neden

Son Güncelleme tarihi 7 Ocak 2020 by Teknoloji Haber

ADSL modem üzerinde birçok ışık yer almaktadır ve bu ışıkların farklı farklı olarak ayrı görevleri bulunur. Kimi zaman belli başlı bir takım sebeplerden dolayı bu aşıkların bir tanesi yanmazken kimi zaman bunlar birkaç adet olarak da yanmama durumu gösterebilmektedir. Peki, fiber modem ışıklar yanmıyor sorunu nasıl çözülür?

teknik destek

ADSL / DSL ışığı yanmıyor ise;

DSL yanmıyor ise genelde kablo ve altyapı sorunundan dolayı çıkar. Bir ihtimal modemin arızalı olduğunu düşünebiliriz.

  • Telefon kablosunu kaynaklı sorunlar olabilir. Telefon kullanılıyorsa dışarıdan gelen kabloya telefon direk bağlanıp çevir sesi var mı kontrol ediniz.
  • Kabloda ek / ekler varsa açıp tekrar sarıp izolasyonu iyi yapınız.
  • Bina iç ve dış kabloları incelenmesi gerekebilir.
  • Genelde bir altyapı sorunu görülebilir.
  • İnternet hizmetini aldığını yere kayıt bırakınız.

İnternet ışığı yanmıyor ise;

  • Modemin fişi veya kapatma butonundan kapatılarak 1-2 dakika bekletin.
  • Modemde kurulum gerekebilir ya da kurulumdan sonra bu durum çıktı ise kurulumun doğru yapılmadığını söyleyebiliriz. Kullanıcı bilgilerini yanlış yazmış olabilirsiniz. Ya da yanlış biliyorsunuz.
  • Modemin ip almadığını söyleyebiliriz.
  • Resetleme gerebilir.
screenshot.1131223105 Fiber modem ışıkları yanmıyor neden
Fiber modem ışıkları yanmıyor neden

İki çeşit ışık yansıması yer alır

Bu yansımalardan bir tanesinde ışık sürekli yanıp söner. Bu durum internete bağlanan kişilerin çok olduğunu ve bu yoğun trafikten dolayı internette bir takım yavaşlamaların olduğunu gösterir. Bir diğer yansıma ise ışığın sabit olarak yanmasıdır. Buda hiçbir problem olmadığını ve internetin yeterince hızlı ve aksamadan çalıştığını ifade eder.

DSL ve internet ışığı yanmıyorsa

Modeminizin fişini taktığınızda ışıklar yavaş yavaş yanmaya başlar. Bu ışıklardan sıra DSL bağlantısına geldiğinde bu ışık ilk olarak yanıp sönerek işlemini sürdürür. Fakat birkaç saniye sonra bağlantıyı tam olarak sağlar ve ışığını sabit tutar. Bunun arkasından ise internet ışığı yanmaya başlar.

İnternet ışığında kendini sabitledikten sonra ortamda hiçbir sorun yok demektir. Fakat bu esnadan sonra hem DSL hem de internet ışığı yanmaz ve kesilir ise hattan dolayı problemlerin olduğunun işareti demektir. Bu durumda ilk olarak kabloları kontrol etmeli ve düzelmez ise kullanmış hattı arayarak arıza bildiriminde bulunmalısınız.

İnternet ışığı yanmıyorsa

Eğer ki DSL ışığı yanıyor ve buna rağmen internet ışığı yanmıyor ise çok yüksek bir ihtimal ile sorun sizin modeminizden kaynaklanıyor demektir. Böyle bir durumda DNS sorununu çözmek gerekir. Ama bu sorunu çözmeden önce DSL ışığının sabit yanıp yanmadığından emin olunmalıdır.

teknik destek