İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Galaxy S7’nin İşlemcisi iPhone 6s’in İşlemcisini Gerisinde Bıraktı

Apple’ın iPhone 6s ve 6s Plus’ta kullandığı en yeni işlemcisi A9, Samsung’un Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinin yüksek çekirdekli olmalarına rağmen arkasında bırakmıştı. Ancak son performans testlerinde, Samsung’un en yeni akıllı telefonları ile birlikte Apple’ın bu başarısını kaybettiği görülüyor.

teknik destek

AnTuTu’nun en yeni testlerinde, Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge’de kullanılan Qualcomm’un yeni Snapdragon 820 işlemcisinin iPhone 6s ve iPhone 6s Plus‘ın işlemcisi A9’u gerisinde bıraktığı ortaya çıktı. Bu şekilde, Galaxy S7 ve S7 Edge şu an için en iyi performans sunan donanıma sahip akıllı telefonlar diyebiliriz.

Genel AnTuTu CPU performans testlerinde, Galaxy S7’nin işlemcisi 136.383 puan alırken, iPhone 6s’in işlemcisi 132.656 puan aldı. Ancak testlerde en dikkat çeken detay ise Samsung’un kendi işlemcisi Exynos 8890 adına olmuş durumda. Test sonuçlarında üçüncü sırada yer alan Exynos 8890, 129.865 puan almış.

Bu test sonuçların tek veya çoklu çekirdekli testlerin sonuçları olmadıklarını ve asıl değerlendirme için işlemcinin tekli veya çoklu çekirdekli testlerin ortalamasına bakılmasının daha doğru olacağını belirtelim. Özellikle tek çekirdekli performans testlerinin akıllı telefonlar için en önemli değerlendirme kriterlerinden olduğunu belirtelim.

AnTuTu-Benchmark-CPU

İşlemcilerin GPU yani grafik performanslarına bakılacak olursa A9’un 39.104 puan aldığı görülüyor. Galaxy S7 ve S7 Edge’de yer alan Snapdragon 820 işemcisinin ise testlerde 55.098 puan aldığı görülüyor. Yine Samsung’un en yeni işlemcisi Exynos 8890, 37.545 puanı ile üçüncü sırada yer alıyor.

AnTuTu-GPU-Test

Tabiki, yüksek segment Android cihazlar için daha iyi keskinlik ve Quad HD görüntüler için oldukça güçlü GPU gerekiyor. GPU sonuçlarının doğrudan cihaz performansına etkisinin olmadığını ve yazılımın bu noktada önemli olduğunu da hatırlatalım.

Sonuç olarak, Qualcomm’un en yeni işlemcisinin açıkça güçlü bir işlemci olduğu görülüyor. Bu da doğrudan Galaxy S7, S7 Edge ile birlikte LG’nin G5, Sony’in yeni Xperia X, Xiaomi Mi 5’in doğrudan yüksek performanslı cihazlar olduklarını gösteriyor.

müşteri hizmetleri