Galaxy S8 vs iPhone 7 Karşılaştırması

Samsung Galaxy S8 mi Apple iPhone 7 mi

Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modelleri resmi olarak tanıtıldı ve Apple’ın en üst düzey rakibinin en iyileri hayatımıza girmiş oldu. Apple’ın iPhone modellerinin yenilemesinin üstünden neredeyse altı ay geçmiş olmasına rağmen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus hala rakipsiz konumdalar.

teknik destek

Yine de yeni Galaxy S8’in iPhone 7’ye karşı şansının olup olmadığını görmek için gelin genel bir karşılaştırma yaparak konuya daha yakından bakalım.

Galaxy S8 vs iPhone 7 Karşılaştırması

Belki de Galaxy S8’in iPhone 7’ye göre öne çıkan en önemli yanı ekran-kasa oranı. Samsung’un en yeni amiral gemisi iPhone 7 ile neredeyse aynı genişlikte ve sadece birkaç milimetre uzun iken daha büyük bir ekrana, iPhone 7’nin 4.7 inçlik ekranına göre 5.8 inçlik dev bir ekrana sahip.

Samsung Galaxy S8 ve S8 Özellikleri

Tasarım ve Ekran

Apple’ın iPhone 8’le ana ekran düğmesini kaldırması bekleniyor ancak mevcut durumda Galaxy S8’de ana ekran düğmesinin kaldırılmasıyla iPhone 7’nin ana ekran düğmesinin ön tarafta oldukça fazla yer kapladığının altını çizelim.

Dahası, ne yazık ki Apple’ın 1334×750 piksel çözünürlüğüne ve 326ppi piksel yoğunluğuna sahip ekranı her yıl rakiplerinin gerisinde kalıyor ve Galaxy S8’in sahip olduğu 2960×1440 piksel çözünürlüğündeki QHD + SuperAMOLED ekranı 570ppi piksel yoğunluğu ile göz kamaştırıyor.

Samsung’un fiziksel ana ekran düğmesini kaldırması dünyada bir ilk değil ki Apple’ın da bir süredir iPhone 8 ile fiziksel ana ekran düğmesini kaldıracağı konuşuluyor. Ancak iOS platformu için ilk kez fiziksel ana ekran düğmesinin yokluğunda nelerin değişeceği merak konusu.

Galaxy S8’de kavisli bir ekran yer alıyor ve Samsung bu ekranı “uçtan uca ekran” olarak adlandırıyor. Bu ekran tipi başlangıçta oldukça fazla tepki almıştı ancak şu anda Samsung’un en temiz teknolojik avantajlarından birisi konumunda.

Samsung, en yeni amiral gemisi Galaxy S8’in fiziksel ana ekran düğmesini kaldırılmasıyla birlikte doğal olarak parmak izi okuyucusunu da bir şekilde cihazında sunmalıydı. Bu noktada şirket cihazın arka tarafını, kameranın hemen yanına parmak izi okuyucusunu yerleştirmiş. Samsung’un parmak izi okuyucusunun Touch ID’ye karşı pek şansı yok ve Galaxy S8’de parmak izi okuyucusunun arka kameranın hemen yanında konumlandırılmasının en büyük dezavantajlarından birisi de kamera lensine parmağın temas etmesi ve lensin kirlenmesi olarak görülüyor.

Ayrıca Samsung, fiziksel ana ekran düğmesini kaldırmasıyla Apple’ın Taptic Engine teknolojisinin bir benzerini cihazına dahil etti. Bu teknoloji, tıpkı iPhone 7’de ana ekran düğmesine basıldığında sanki fiziksel bir tepki varmış hissini uyandırmak var.

iPhone 7 vs Galaxy S8

İki telefonun bağlantı noktalarına ve düğmelerine bakıldığında ise, Samsung’un Galaxy S8’in sağ tarafında güç düğmesini konumlandırdığı ve sol tarafta ise ses düğmelerinin hemen altına Bixby AI düğmesini konumlandırdığı görülüyor. iPhone 7’de sol tarafta ses düğmeleri, sesli/sessiz kilit düğmesi ve sağ tarafta ise güç düğmesi yer alıyor. Ayrıca Apple’ın dijital asistanı Siri’ye erişmek için ana ekran düğmesine uzun basmak yeterli.

Samsung, Apple’ın MacBook ile ortaya koyduğu USB-C bağlantı portunu Galaxy S8’de kullandı. Bu Galaxy S8’in çok daha hızlı ve çok daha verimli bir USB 3.1 veri aktarım hızını ve hızlı şarj sunmasını sağlıyor. USB-C portunun sağ tarafında bir hoparlör yer alırken sol tarafında ise standart, 3.5mm kulaklık girişi yer alıyor. iPhone 7’nin alt tarafında ise, ortada lightning konektörü, konektörün sağ tarafında bir hoparlör ve sol tarafında ise hoparlör deliği mevcut ancak bu tarafta hoparlör yer almıyor.

Galaxy S8 vs iPhone 7

Her iki telefonda alüminyum ve camdan oluşuyor ancak Samsung, Galaxy S7’nin aksine Galaxy S8’in arka tarafında fırçalanmış veya mat alüminyumdan ziyade güçlü Gorilla Glass ile kaplanmış bir cama yer verilmiş. Arka tarafın görünümü bakımından Galaxy S8 ile Galaxy S7 birbirine benzer gibi dursalarda aslında Galaxy S8’deki bu gelişme oldukça önemli. Boy itibariyle Galaxy S8 oldukça makul bir duruşa sahipken iPhone 7’nin daha uzun durduğunu belirtelim.

İşlemci ve RAM Miktarı

iPhone 7, A10 Fusion çip ve 2GB RAM’den güç alıyor. Galaxy S8’de ise hem Snapdragon 835 hem de Exynos 8895 işlemcileri kullanılırken 4GB RAM’e yer verilmiş. Ancak iOS’un RAM kullanımı ve Apple’ın çip verimliliği göz önüne alındığında performans tarafında Samsung’un Galaxy S8 ile pek şansı yok.

Kamera

Galaxy S8’in ön tarafında f/1.7 diyafram açıklığına ve 8 megapiksel çözünürlüğe sahip bir kamera yer alıyor. Cihazın arka tarafında ise f/1.7 diyafram açıklığına sahip 12 megapiksel çözünürlükte bir kamera konumlandırılmış. iPhone 7’nin ön tarafında ise f/2.2 diyafram açıklığına sahip 7 megapiksellik bir kamera yer alıyor. iPhone 7’nin arka tarafında ise f/1.8 diyafram açıklığına sahip 12 megapiksellik bir kamera yer alıyor.

Pil Kapasitesi

Galaxy S8’de 3.000mAh kapasiteli bir pil konumlandıran Samsung, iPhone 7’nin önüne geçiyor. iPhone 7’de ise 1960mAh kapasiteli pil yer alıyor. iPhone 7’nin iOS 10 ile sahip olduğu eşsiz pil ve performans yönetimi kağıt üstündeki bu büyük pil kapasite farkını kapatıyor.

Depolama Kapasitesi

Galaxy S8’de yerleşik depolama kapasitesi tek tip ve 64GB olarak sunuluyor. iPhone 7’de ise 32GB, 128GB ve 256GB olmak üzere üç farklı yerleşik depolama kapasitesi mevcut. Ayrıca Galaxy S8’in 256GB’a kadar artırılabilir microSD kart desteğine sahip olduğunun da altını çizelim.

İşletim Sistemi

iPhone 7’de iOS 10 yer alırken Galaxy S8’de Android 7.0 Nougat yer alıyor. Güncelleme noktasında, Apple’ın ekosisteminin güncelleme kalitesi baz alındığında fazla konuşmaya gerek yok.

müşteri hizmetleri

9 Comments

 1. Merhaba,
  Benim yazacaklarım, maalesef yorumculara cevap olacak. Bir arkadaş diyor ki: “Iphone 7, Iphone 6’nın makyajlı hali”. Eğer bu yazdığına kendisi inanıyorsa, daha Iphone 6 ile Iphone 6s arasındaki farkı göremeyecek kadar anlıyor telefondan…
  Bir de “karşılaştırma”nın gerçekten adil karşılaştırma olmasını istiyorsanız, Iphone 7’yi Galaxy s7 ile mukayese edin, s8’i mukayese edecekseniz, Iphone 8’i bekleyin lütfen…

 2. Tarafsız davranmadığınız belli. Sayılarla konuşmak belki yanlış olur tamam ama telefonu incelemeden arayı kapatır kapatmaz iyidir kötüdür denemez. Zaten tasarım bakımındanda s8’in diğer telefonlara göre çağ atladığını ve apple’dan daha önde olduğu belli. Bu sayfa apple’ı övmekten başka bir şey yapmamış.

 3. Ben bir yorum yapmıştım fakat yorumum niye gözükmüyor acaba ?

 4. Sadece bu neden ise bunların hepsi zaten tüm iphonelar için geçerli o zaman iPhone 6 dan iPhone 7 e geçmek için somut bir neden de kalmıyor. Ben şahsım adına her sene galaxy s serisi ile ciddi yenilikler görüyorum. Uzun zamandır iPhone da 3d touch dışında fark yaratan bir yenilik göremedim.

 5. iPhone 7 sadece makyajlı iPhone 6dan ibaret ve iPhone kullanmış biri olarak sık güncelleme desteğinin sebebi sürekli yeni gelen güncelleme bir hatayı onarırken başka bir hataya neden olması. Gerçekten bir telefon olarak iPhone 7 nin s8’den iyi olduğunu düşünüyor musunuz.

 6. Merhabalar,
  Öncelikle böyle konular üstüne yazarak cesur bir iş yaptığınızı belirtmek isterim. Buna ek olarak dile getirmek istediğim diğer bir konu ise yazınızın çok verimsiz oluşu ve yazınızın gerçekten fanatik ‘yanlısı’ gibi gözüküyor olması. Sanal kimliğinizde araştırmacı diye yazdığını görüyoruz. Bu yazıda araştırmacı kimliğinizi ortaya koyarak yaptığınız karşılaştırmalarda objektif-subjektif teraziniz biraz fazlaca subjektifliğe kaymış gözüküyor. Bunu dayandırmış olduğum temel nokta ise karşılaştırma yaptığınız konularda neden sonuç ilişkilerinin eksikliği.(Ortaya veri koyup sonuna yorum eklemeniz) İşlemci RAM farkını neye dayandırarak iPhone markasının ön planda olduğunu belirtmiyor oluşunuz, kamera verilerini ortaya koyup Samsung bu konuda uzun süredir farkla iPhone’dan önde oluşunu atlamış olmanız, pil konusundaki büyük fark ve hızlı sarj konusunu yutmanız, son olarak işletim sistemini 1 cümlede tamamlayıp iPhone markasını güncelleme konusunda ön plana alarak konuyu açmaya gerek duymayışınız. Bunlar bu yazıdaki görülen eksiklerdir. Ekranların çözünürlük ve piksel muhabbetini atlamışsınız ayrıca. Telefonun kullanış açısından fiziki olarak verimliliğinin var olması gerektiği bir konu diye düşünüyorum. Ne de olsa yazınızın başlığı ” Galaxy S8 ve iPhone 7 Karşılaştırması”. Sürdürülebilir performans ve güncelleme desteği çok yoruma açık bir kısım. Kendim 2007’den bu yana çıkmış tüm iPhone ürünlerinin sıkı bir takipçisi ve kullanıcısıyım. Özellikle iPhone ürünü 4-5-6 da önemli ataklar yapıp 7’de geri kaldığını düşünüyorum. Bunu da 10. yılına özel telefonda çok büyük farklar ortaya koyacağını düşündüğüm için yaptıklarına inanıyorum. Karşılaştırmaya geri dönücek olursak eğer bunun daha somut şekillerle test edilerek yapılmasının ardından rapor verileri eşliğinde bir makale hazırlanmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim. Araştırmacı bir kimliğinizin olduğunu belirten sizinde bu görüşü paylaşacağına inanıyorum. İlerideki yazılarınızın verimliliği açısından tekrar belirtmek isterim ki maalesef kısır ve subjektif bir yazı paylaşmışsınız. Daha çok ve verimli paylaşımlarınızın olması dileğiyle.

  Saygılarımla,
  Can Aydın

 7. S8 karşısında iphone7 ilkel bir görünüm sunuyor. Fanatiklik yapmanın anlamı yok. Hem ekran hem kamera noktasında da açık ara önde bunu ben değil dxomark söylüyor

Comments are closed.