Şimdi yükleniyor

Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

iPhone-6

Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

Son Güncelleme tarihi 30 Mayıs 2016 by

Bazen iPhone beklediğiniz şekilde çalışmaz ya da hiç çalışmaz. iPhone’u çalışır hale getirmek için genellikle yapabileceğiniz basit küçük düzeltmeler vardır. Sizlere bu basit düzeltme ipuçlarını anlatmaya çalışacağız.

teknik destek

Bir Sorun Olduğunda Uygulamayı Yeniden Başlatın

image-50-169x300 Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

Bazen uygulamalar tabiri caizse kafayı yer. Örneğin hava durumu uygulaması dünün hava tahmininde takılı kalmıştır. Bir bankacılık uygulaması bir türlü hesap no ve şifre bölümüne gitmez. Bu durumlarda yapılacak en basit iş uygulamayı yeniden başlatmaktır. Home tuşuna çift tıklayın ve o uygulamayı yukarı doğru kaydırın.

iPhone’u Yeniden Başlatın

Masaüstü bilgisayarlarda sık başvurduğumuz bir çözüm. Sistemi yeniden başlatmaktır. Bu çözüm iPhone’da da işe yarar. Özellikle jailbreakli cihazlara ilaç gibi gelebilir. Eğer cihazda bir yavaşlama, stabilite kaybı yaşıyorsanız iPhone’u yeniden başlatın. Güç ve Home tuşlarına birlikte basılı tutun. Ekranda  logosunu görünce tuşları bırakın.

Hard Reset Atın

Bu da bilgisayarlıdan alışık olduğumuz bir yöntem. Eğer telefonunuz hiç bir şeye tepki vermiyorsa, donuyorsa güç ve home tuşlarına iPhone açılana kadar basılı tutun. Eğer yine de telefondan tepki alamadıysanız, telefon açılmıyorsa. Yarım saat şarjda bekletip öyle hard reset atın.

[irp posts=”6532″ name=”iPhone’daki Gizli Özellikleri Keşfedin”]

iPhone Apple Logosunda Takılıyora iTunes’a Bağlayın

Eğer yeniden başlatmak ve hard reset yaparak sorunlarınızı çözemiyorsanız, telefon Apple logosunda takılıp kalıyorsa iTunes’a bağlamanız gerekir. iTunes’u açıp telefonu bilgisayara bağlayın. Güç ve Home tuşlarına telefon kurtarma moduna girene kadar basılı tutun (ekranda iTunes işareti çıkacak).iTunes kurtarma modunda bir iPhone buldu uyarısı alacaksınız. Eğer veri kaybı yaşamak istemiyorsanız güncelle seçeneğini seçip devam edin.Eğer iTunes 15 dakika beklemenize rağmen işleme başlayamadıysa aynı adımları bir kaç defa denemeniz gerekebilir.

iOS’un En Son Sürümünü İndirin

image-51-169x300 Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

Eğer bulunduğumuz iOS sürümünde sorunlar yaşıyorsanız en basit çözüm versiyonu güncellemektir. Bunu yapmak için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncellemesi seçeneğine gidin. Güncelleme varsa yükleyin.

Tüm Ayarları Sıfırlayın

image-52-169x300 Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

iPhone’da yavaşlama ve takılma sorunlara başka bir çözüm seçeneği de iPhone’u sınırlamaktır. Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm Ayarları Sıfırla yolunu takip ederek bu işlemi yapabilirsiniz. Bilgilerinizi silmeden bütün ayarlar sıfırlanır. (Şifreleriniz, uygulama ayarlarınız, bildirim ayarlarınız, oluşturduğunuz yeni klasörler vs silinir)

Telefonu Fabrika Ayarlarına Getirin ve Yedekten Geri Yükleyin

image-53-169x300 Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

Sorunları çözümü için son aşamadan bir önceki adımdır. Telefonu iTunes yada iCloud vasıtasıyla yedekleyin.(iTunes daha mantıklı çünkü iCloud sadece 5 GB alan verir size). Ardından Ayarlar> Genel > Sıfırla’ya gidin ve “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil ” diyin. Daha sonra iTunes’a bağlayın cihazı ve yedekten geri yükleme yapın.

DFU Modda Restore Edin

Bir iPhone’daki sorunları çözmek için servise başvurmadan önceki son işlem budur. Bu işlemle birlikte iPhone’daki herşey silinir. Telefon tamamen sıfırlanır. İnternette temiz kurulum yapın dedikleri işlem budur. İşlem öncesi mutlaka resim ve rehberin yedeğinin alınması gerekir. Mesajları yedek asanız da temiz bir kurulum için mesajların silinmesini göze almanız gerekir. Sürüm düşürme işlemi yaparken de bu method kullanılır.

Öncelikle şu adresten telefonunuz için son iOS sürümünü indirin.( cihaz ve versiyon seçimi yapıp download butonuna basın) https://ipsw.me . iPhone’u bilgisayara bağlayın.

iPhone’da power ve home tuşuna basılı tutun. Telefon tamamen kapanıp ekran siyah olunca 5 e kadar sayıp tuşları bırakın. iTunes kurtarma modunda bir iPhone buldu diye yazınca bilgisayarın klavyesinden Shift tuşuna basılı tutup iTunes’dan geri yükle butonuna basın. Açılan pencerede indirdiğiniz iOS dosyasını (ipsw uzantılı ) seçin.

İşlem bitince yeni bir iPhone seçeneğini kullanarak kurulumu tamamlayın. İşlem bitince tertemiz bir iPhone’a kavuşmuş olacaksınız.

Bir Bağlantı Hatası Alırsanız Uçak Modu Geçin

image-54-169x300 Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

Bazen iPhone hücresel veri hizmetine veya bir Wi-Fi’a bağlanırken başarısız olur. Düzeltmek kontrol merkezinden uçak modunu 30 saniye açıp kapatın. İşlem sonucunda yine ağ sorunu olursa diğer aşamaları deneyin.

“Bu Ağı Unut” Seçeneğini Kullanın

image-55-169x300 Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

Wi-Fi sorunlarınız var ve uçak modunu açıp kapatınca sorun çözülmediyse Ayarlar> Wi-Fi’ya gidin. Bağlı olduğunuz modemi seçip bu ağı unut diyin. Daha sonra aynı ağa tekrar bağlanın.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

image-56-169x300 Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

Eğer bağlantı sorunlarını bir türlü çözemediyseniz Ayarlar> Genel> Sıfırla bölümüne gidip ağ ayarlarını sıfırlayın. Sorun çözülmüyorsa donanımsal bir sorun olabilir. Yada bağlandığınız ağda bir problem olabilir. 

Eğer Aşırı Pil Tüketimi Sorunu Yaşıyorsanız Pil Kullanımını Kontrol Edin

image-57-169x300 Genel iPhone Sorunları ve Çözümleri

Bataryanız birden bire hızlı bitmeye başladıysa bu durumda pil tüketen uygulamaları kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için Ayarlar> Pil bölümüne gidin. Çok fazla kullanmadığınız bir uygulamanın pili sömürdüğünü fark ederseniz . Ayarlar> Genel> Arka Plan Uygulama Yenileme bölümüne gidip o uygulamanın arkaplanda çalışmasını engelleyin.

iPhone’da bu problemler dışında bir sorun yaşıyorsanız bu adresi ziyaret ederek üye olmadan soru sorabilirsiniz;
Apple Destek

teknik destek

1 yorum

comments user
gurbuz bilgin

merhaba bendede ayfon altı var fakat memnun değilim mesaj yazarken veya googleye veyeya herhangi bir yere girmeye calıştıiğm zaman başka yerlere kayıyor cok sinir oluyorum bu durum hakında ne yapa bilirim tşkler

Yorumlar kapalı.