İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google iOS için Kendi Klavyesini Geliştiriyor

Verge’de yayınlanan bir raporda, Google’ın iOS için üçüncü taraf bir klavye geliştirdiğini iddia ediyor. Apple’ın iOS klavyesinden daha fazla özelliği kullanıma sunmayı planlayan Google kendi klavyesinde bir dizi özelliği kullanacak.

teknik destek

Özellikle Android için şirketin geliştirdiği klavyedeki pek çok jest ile yazma mekanizmasının iOS’a getirilmesi bekleniyor. Klavye ile ayrıca hızlı Google araması yapmak mümkün olacak ve klavyede bir Google logosu bulunacak. Buna ek olarak, klavyede fotoğraflar için bir düğme yer alacak ve GIF aramak ve bulmak oldukça kolay olacak. Hatta bu özelliğin Android klavyede yer almadığını belirtelim.

Google’ın klavye ile öncelikli amacı arama trafiğini önemli oranda desteklemektir. Yani klavyenin asıl yapısı Google aramalarını teşvik etme yönünde olacak. Klavye Google tarafından bir süredir test ediliyor ve iOS App Store’da yakın zamanda yayınlanması bekleniyor. Yine de ne zaman yayınlanacağı gizemini koruyor.

Google iOS için klavye geliştiren ilk üçüncü taraf şirket değil. Daha önce Microsoft kendi klavyesini iOS için geliştirdiği iddia edilmişti ve o klavyenin de ne zaman kullanıma sunulacağıyla ilgili gizem halen devam ediyor.

iOS’un varsayılan klavyesi pek çok platforma göre yüksek kullanım kolaylığı sunsa da çeşitli aksaklıkları ve arzulanan özelliklerden yoksun olması ile kullanıcılardan kimi zaman tepki alıyor. Apple’ın iOS 10’la birlikte klavyesini geliştirmesi ve yüksek özellikleri kullanıma sunulması beklense de başta Google ve Microsoft olmak üzere hali hazırda mevcut olan SwiftKey gibi üçüncü taraf klavyelerin yavaş yavaş iOS’un hayatına girmesi söz konusu.

müşteri hizmetleri