Google Kalp Rahatsızlıklarınızı Gözden Okuyan Yapay Zeka Yapıyor

Google Kalp Rahatsızlıklarınızı Gözen Okuyan Yapay Zeka Yapıyor

Google, kullanıcı ürünleri ve servisleri üzerinde çalışmalar yaptığı gibi sağlık alanında da çok köklü araştırmaların altına imzasını atıyor. Firmaya ait olan alt kuruluşlardan Verily’nin geliştirdiği son yapay zeka ise adeta hayat kurtaran cinsten bir yapay zekadır.Kalp Rahatsızlıklarınızı Gözden Okuyan Yapay Zeka yapıyor.

teknik destek <

Google’ın alt kuruluşlarından olan Verily, kalp rahatsızlıklarının önceden tespit edilmesini sağlayan yeni bir yapay zeka geliştirdiğini duyurdu.

Nature’da yayımlanan bir araştırmaya göre, Verily’nin geliştirdiği yapay zeka, ilk olarak hastaların  gözünü tarıyor. Tarama sonucunda elde edilen verileri inceleyen sistemde ise şirket güvenilir sonuçlar elde edebiliyor. Yapılan bu analiz sonucunda yapay zeka, hastanın kan basıncı, yaşı ve sigara içip içmediği konusunda bilgileri tek başına elde ediyor. Aynı zamanda herhangi bir kan testi yapılmasına da gerek duyulmuyor. Elde edilen bu veriler ise hastanın kalp krizi veya kalp rahatsızlığı gibi riskler taşıyıp taşımadığını anlamak için kullanılmaktadır.

Google’ın Son Teknolojisi Sürecin Hızlanmasını Sağlıyor

Söz konusu olan bu algoritma doktorların da işlerinin daha kolay olmasına yardımcı oluyor. Çok hızlı bir şekilde sonuç verme imkanına sahip olan test, kan tahlili gibi zaman alan işlemlerin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Fakat söz konusu olan bu teknolojinin klinik ortamlarında yer alabilmesi için daha fazla testten geçmesi gerekiyor. Google ve alt kuruluşu Verily’nin yapay zekasının arkasında ise makine öğrenimli sistem yer almaktadır. Sistem yaklaşık olarak 300 bin hastanın tıbbi verilerini inceledi ve arada bağlantı kurmayı başardı. Gözün iç kısmı kan damarlarıyla doluyor. Bu da vücut sağlığının gözlemlenmesi sırasında yardımcı oluyor.

müşteri hizmetleri