Şimdi yükleniyor

Google, YouTube’un Müzik Dinleme Servisi için Sony ve Universal ile Önemli Bir Anlaşma İmzaladı

youtube__4k

Google, YouTube’un Müzik Dinleme Servisi için Sony ve Universal ile Önemli Bir Anlaşma İmzaladı

Son Güncelleme tarihi 25 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Google, dünyanın en iyi iki müzik şirketi olan Universal Music Group ve Sony Music Entertainment ile oldukça önemli ve uzun vadeli bir anlaşma yaparak Google Play Müzik ve YouTube’u birleştirecek özel bir abonelik hizmetini kullanıma sunmak için ilk adımı attı. Yeni anlaşmanın ne kadar süre ile geçerli olduğu şimdilik net değil.

Bloomberg, Salı günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın YouTube ve hak sahipleri arasında telif ücreti belirlediğini ve YouTube’un Content ID özelliği üzerinden telif hakkı alınmış şarkının kullanıcıların yüklenmesine ilişkin daha güçlü bir poliçe vermeyi vaat ettiğini söyledi. Yapılan bu anlaşma ayrıca, Google Play Müzik ve YouTube’u birleştirecek yeni bir ücretli hizmetin de yolunu açıyor.

Universal Music Group, YouTube ile yapılan anlaşmanın reklam destekli kanallarda kontrolün artmasına neden olacağını ve sanatçılara daha fazla esneklik ve daha iyi para kazanma imkanı sunacağını söyledi. Sony Music Entertainment ise konuyla ilgili olarak yorum yapmaktan kaçındı.

Yapılan anlaşma sonucunda bazı şarkıların ve videoların yalnızca ücretli abonelik hizmeti ile sunulacağı belirtiliyor. Google, Mayıs ayında da Warner Music Group ile benzer bir anlaşma imzalamıştı.

YouTube’un müzik severler için iyi bir platform olmadığı bir gerçek ancak platformun kullanıcılara ulaşmak için dünyanın en etkin ağı olduğu da bir ayrı gerçek. Gelecekte YouTube’un müzik severler için daha iyi hale geleceği ancak kullanıcıların ödeme yapma konusunda nasıl ikna edileceği büyük merak konusu.

teknik destek