İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google’ın Liderliği Yalnızca 1 Gün Sürdü: Apple Tekrar Dünyanın En Değerli Markası

iki gündür gündemi meşgul eden, Google‘ın da içinde bulunduğu Alphabet şirketinin Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli markası olması fiyasko ile sonuçlanmış durumda. Alphabet‘in liderliği yalnızca bir gün sürdü ve Apple tekrar tahtını geri aldı.

teknik destek

En güncel borsa verilerine bakıldığı zaman Apple’ın piyasa değerlemesi 523 milyar dolar seviyelerinde iken Alphabet’in piyasa değerlemesi 505 milyar dolar seviyelerinde. Apple‘ın 4.5 yıldır süren dünyanın en değerli markası olma serüveni son verilere göre bu yılda devam edecek gibi duruyor.

alphabet-apple-piyasa-degerlemesi

Peki ya Apple’ın böyle bir duruma düşmesinin sebebi neydi? Elbette ki Apple’ın kendi kararlarıydı. Tim Cook‘un son 2016 mali yılı birinci çeyrek sonuçlarını paylaşımındaki konuşmaları ve değerlendirmeleri Apple’ın net bir şekilde değer kaybetmesine sebep oldu. Elbette ki iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve diğer güncel ve yeni Apple cihazlarının da beklentileri karşılayamamış olması bir sebep olarak görülebilir.

Alphabet ise oldukça yeni bir şirket. Teknoloji devi Google geçtiğimiz Ağustos ayında yeniden şirket yapılanmasına gitmiş ve Google ve diğer bütün şirketlerini alt şirket olarak belirleyip, Alphabet çatısı altında buluşturmuştu. Yeni şirket olmasına rağmen Google arama motoru temelinde bulunması sebebiyle Alphabet kısa sürede yükseldi.

müşteri hizmetleri