Şimdi yükleniyor

Dünyanın En Güvenli ve En iyi Yüz Tanıma Sistemi: Apple Face ID

Apple Face ID

Dünyanın En Güvenli ve En iyi Yüz Tanıma Sistemi: Apple Face ID

Son Güncelleme tarihi 6 Aralık 2018 by Müşteri hizmetleri

Apple, 12 Eylül’deki özel etkinliğinde başta iPhone X olmak üzere, diğer yeni iPhone modellerini iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı tanıttı. Elbetteki etkinliğin gözbebeği iPhone X oldu. iPhone X’in özellikle sahip olduğu Face ID yüz tanıma sistemi göz dolduruyor.

teknik destek

Apple’a göre Face ID’nin aşılması bir milyonda bir ve bir ikiziniz varsa bile Face ID’yi aşmak mümkün değil.

Biz de bu yazımızda Apple Face ID’yi tüm hatları ile ele aldık ve Face ID’nin tüm özelliklerini bir araya getirdik.

Apple Face ID

Face ID: Yüzünüzü Nasıl Tarıyor?

Face ID, birden fazla bileşene sahip olan iPhone X’in TrueDepth kamerasından gücünü alıyor ve kolayca kurulumu yapılıyor. Yüzünüze yansıttığı 30.000’in üzerinde görünmez noktayı analiz ederek en ince detaylarıyla bir derinlik haritası oluşturuyor.

Nokta haritası daha sonra kızılötesi bir kamera ile okunuyor. Yüzünüzün yapısı, iPhone X’deki A11 Bionic çipine aktarılıyor ve bir matematiksel modele dönüştürülüyor. A11 yongası, daha sonra Face ID’yi kullanarak iPhone X’in parolasını açmak istediğinizde kurulum işlemi sırasında saklanan yüz taramasıyla karşılaştırıyor.

Touch ID’de olduğu gibi, iki yüz taraması arasında bir eşleşme varsa, iPhone X’in kilidi açılıyor.

Face ID: Karanlıkta Bile Yüzünüzü Tanır!

iphone-X-TrueDepth Dünyanın En Güvenli ve En iyi Yüz Tanıma Sistemi: Apple Face ID

Face ID, yüzünüzü taramak için kızılötesi bir kamera kullanıyor. Bu nedenle düşük aydınlatma koşullarında ve karanlıkta çalışabiliyor. TrueDepth kamerada ayrıca, Apple’ın “Işık Projektörü” olarak adlandırdığı şey var; bu, karanlıkta yüzünüzü aydınlatan bir kızılötesi ışık yayıyor ve böylece nokta projektörü ve kızılötesi kamera işlerini yapabilir.

Face ID: Kandırılamaz!

Her şeyden önce, iPhone’un kilidini açmak için bir 3B yüz taramasının olmasını şart koşan Face ID, daha önce çekilmiş ve size ait olan bir fotoğraf tarafından kandırılamıyor. Face ID, “ekstra güvenlik” için Apple tarafından uygulanan bir özellik olan “attention aware” olarak da biliniyor.

Face ID, yalnızca gözlerinizin açıkken iPhone X’in ekranına doğru baktığınızda cihazınızın kilidini açar; bu Face ID’nin yalnızca önünde canlı bir kişi olduğunda çalıştığı anlamına geliyor.

Face-ID-Maske-Testi Dünyanın En Güvenli ve En iyi Yüz Tanıma Sistemi: Apple Face ID

Face ID, yüzünüzün maskesini giyen birisi ile sizin yüzünüzün arasındaki farkı tespit edebilecek kadar hassastır. Apple, Face ID’yi Hollywood stüdyolarında oluşturulan aşırı gerçekçi maskelerle test etti ve bir kişinin bile maskesinin Face ID sistemini kandıramamasını sağladı.

Apple’a göre, Face ID, Touch ID’den daha güvenlidir çünkü daha fazla tespit faktörü söz konusudur. Birinin, parmak iziyle iPhone’unuzun kilidini açabilme şansı 50.000’de 1, ancak yüzünüzü tanıttığınız Face ID’yi yüzünü kullanarak aşabilme şansı 1.000.000’da 1’dir. Öyle ki ikiziniz varsa bile o da sizin yüzünüze tanımlı olan Face ID’yi aşamaz.

Touch ID, beş başarısız denemeden sonra bir cihazı kilitler ancak Face ID ile Apple yalnızca iki başarısız girişime izin veriyor. İki yanlış tarama işleminin ardından, iPhone X kilitleniyor ve yeniden parolanızı girmenizi istiyor.

Face ID: Yüzünüzü Kısmen Örten Aksesuarlar Onun Çalışması için Bir Engel Değil

Face ID için şapka, sakal, gözlük, eşarp veya yüzünüzü kısmen örten diğer aksesuarlar çalışması için bir engel değildir. Apple’a göre bunun nedeni, iPhone X’deki A11 Bionic çipin, görünümünüzdeki değişiklikleri tanıyabilmek için makine öğrenimi ve nöral sistem kullanmasından kaynaklanıyor.

Face ID, diğer yüz tanıma sistemleri gibi yüzde 100’ün altında bir eşleşme eşiğine sahip olduğundan, yüzün bir kısmı görünmese bile görünür kısmı tanıyor.

Face ID ayrıca zamanla görünümünüzdeki değişikliklere adapte olabiliyor. Dolayısıyla, siz sakalınızı büyütseniz veya saçlarınızı uzatsanız dahi o sizi tanımaya devam ediyor.

Önemli Hatırlatma: Apple, Face ID’ye engel olmayacak aksesuar olarak güneş gözlüğünden bahsetmiyor. Bu, güneş gözlüğü takarken Face ID’nin çalışmayacağı anlamına geliyor olabilir.

Face ID: Siz Uyurken Yüzünüzü Görse Bile Çalışmaz!

Birisi sizi uyutup ardından yüzünüzü kullanarak iPhone X kilidini açmaya çalışması bir işe yaramayacaktır. Çünkü Face ID çalışmayacaktır.

Yukarıda belirtildiği gibi, cihazınıza erişim izni vermek için iPhone’unuzun Face ID’sine bakmanız gerekmektedir.

Face ID: Gizlilik

Touch ID’ye sahip iPhone’larda, parmak izi verileri cihazdaki güvenli bir alanda saklanır ve aynı yapı Face ID içinde geçerlidir. Yüz haritanız şifrelenir ve kimlik doğrulama işlemi tamamen cihazınızdaki Secure Enclave’de veriler kullanılarak gerçekleştirilir. Hiçbir Face ID verisi iCloud’a yüklenmez veya Apple’a gönderilmez.

Face ID: Birden Fazla Yüz Eklenemez

Touch ID’yi kullanmak için birden fazla parmak izini cihaza tanımlamak mümkündür ancak Face ID ile bu mümkün değildir. Face ID, tek bir yüzün haritalamasını yapıyor ve bu, iPhone X’in kilidini açabilen tek yüzüdür. Yeni bir yüz eklemek için mevcut yüz kaldırılmalıdır.

Face ID: Geniş Açılı Tarama

Face ID’nin tarama yapabilmesi için iPhone X’i yüzünüzün tam önünde tutmanız gerekmiyor. Yani iPhone X’niz önünüzdeki masada dururken bile yüzünüzü tarayabilir.

Face ID: Apple Pay

Apple Pay satın alımlarının kimliğini doğrularken Face ID, Touch ID’nin yerine geçiyor. Apple Pay ile ödeme yaparken iPhone X’e bakmanız ön onayı sağlayacak ve cihazın yan düğmesine çift tıklandığında işlem onaylanacaktır.

Face ID, iTunes ödemelerini onaylamak, güvenli uygulamalara erişmek ve daha birçok işlemi gerçekleştirmek için Touch ID yerini alıyor. Touch ID kullanan tüm üçüncü taraf uygulamalar da Face ID’yi kullanabilecek.

Face ID’nin Özel Özellikleri

Face ID, telefonunuza dikkatli bir şekilde bakıp bakmadığınıza dikkat ederek daha fazla güvenlik sağlıyor. Yani sadece gözleriniz açık bir şekilde aygıtınıza doğru baktığınızda iPhone X’unuzun kilidini açıyor. Böylece bildirimleri ve mesajları size ne zaman göstereceğini iyi biliyor, siz bir şeyler okurken ekran ışığını açık tutuyor ya da alarm veya zil sesini kısıyor.

Face ID Nöral Sistem

Face ID, A11 Bionic çipine yerleştirilmiş iki çekirdekli bir sinir motoruyla güçlendirilmiştir. Gerçek zamanlı olarak çalışır ve saniyede 600 milyardan fazla işlem gerçekleştirebilir.

Apple, Nöral Sistem’i geliştirmek için bir milyardan fazla yüz imgesini kullandı ve birkaç sinir ağı oluşturdu.

Face ID’nin Sorunları

Touch ID ilk başlatıldığında oldukça yavaş ve kusurluydu. İlk planda Face ID’nin de mükemmel olmasını beklemek doğru olmayacaktır. iPhone X’in otomatik hata raporlarına Face ID’de dahil edildi ve önemli sorunlar anlık olarak Apple’a iletilebiliyor.

Apple, tespiti yapılan hataları gidermek için gelecekte vereceği yazılım güncellemeleri ile Face ID’yi daha mükemmel hale getirecektir.

Apple, Face ID’nin akıllı telefonları için önemli bir gelecek olduğunu belirtiyor. Bu, Face ID’nin gelecek nesil iPhone’larda fiili olarak Touch ID’nin yerini alacağı anlamına geliyor.

teknik destek