Huawei, Kullanıcılarını iPhone’dan Uzak Tutmak için Özel Hazırlık Yapıyor!

Huawei Mate 10

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, geçtiğimiz hafta cumartesi günü, kullanıcılarının Apple’ın tanıtımına yaklaşılan yeni iPhone’larından uzak tutmak için ilk yapay zekalı akıllı telefon yonga setini duyurdu.

Huawei, Berlin’de düzenlenen IFA Tüketici Elektroniği Fuarı’nda duyurduğu Kirin 970 AI mobil yonga setinin yerleşik olan sinirsel işleme birimi teknolojinin geleneksel bir işlemciye göre “20 kat daha hızlı” olduğunu ileri sürdü.

Dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon üreticisi olan Huawei, gerçek zamanlı görüntü tanıma, sesli iletişim ve akıllı fotoğrafçılığı kolaylıkla destekleyerek Kirin 970’in desteklediği mobil cihazların gerçekten sahiplerini tanıtacaklarını ve anlayabileceklerini ileri sürüyor.

Huawei’nin CEO’su Yu, Reuters ile yaptığı röportajda akıllı telefonlarının Samsung’un ve Apple’ınki ile karşılaştırıldığında avantajlarımız var dedi ve kullanıcılarının çok daha hızlı performansa, daha uzun pil ömrüne ve daha kompakt tasarıma sahip olacaklarını iddia etti.

Nikkei’ye göre Kirin 970 yonga seti, 5.5 milyar tane transistöre, octa-core merkezi işlemci birimine, 12-core grafik işlemci birimine, bir çift görüntü sinyali işlemcisine, yüksek sinyal işleme birimine, çift çekirdekli grafik işlemci birimine, yüksek hızlı 1.2Gbps Cat.18 modemine ve AI (yapay zeka) mobil bilgi işlem mimarisine sahip.

Kirin 970’in Apple’ın mevcut A10X Fusion çipine ve gelecek nesil A11 çipi ile aynı 10 nanometre üretim teknolojisine dayandığı söyleniyor ve A11 çipinin bu ay tanıtılacak olan yeni nesil iPhone modellerine güç vermesi bekleniyor. A10X çipi, Apple’ın en yeni 10.5 inç ve 12.9 inç iPad Pro tabletlerine güç veriyor ve çip, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin gelişmiş 10 nanometrelik FinFET üretim teknolojisine dayanıyor.

Sanford C. Bernstein’ın analistlerinden Mark Li, Huawei’nin Mate 10’una güç verecek olan yeni yonganın yeni iPhone serisinin yonga setine göre daha iyi olabileceğini iddia etti. Li, “Yeni Huawei yongası, görüntü ve ses tanıma gibi yapay zeka ile ilgili işlevleri ele alırken, ortalama bir akıllı telefon çipine göre 10 kat daha güçlü ve aynı zamanda daha fazla enerji verimliliği sunabilir” dedi.

Huawei Mate 10’un, 2:1 ekran-kasa oranına, 6 inç 2.160 x 1.080 çözünürlüğe sahip ekrana, çerçevesiz ekran tasarımına sahip olması söyleniyor. Apple’ın sözde “iPhone 8” gibi, Mate 10’un da yüz tanıma ve gelişmiş kamera özelliklerini içereceği bekleniyor.

Huawei, 2021 yılına gelindiğinde hem Apple’ın hem de Samsung’un ötesinde, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı hedefliyor ve en sonki pazar paylaşımı verilerine bakıldığında şirketin bu hedefine doğru ilerleme kaydettiği görülüyor.

Araştırma şirketi Strategy Analytics’e göre, Huawei, Haziran çeyreğinde yaklaşık 38.4 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi ve böylece bir yıl öncesine göre sevkiyatlarda yüzde 20 oranında artış yaşanmış oldu. Buna karşılık Apple, aynı dönemde 41 milyon iPhone sevkiyatı yaptığını açıkladı. Apple böylece bir yıl önceki yılın aynı çeyreğinde gördüğü 40.4 milyon iPhone sevkiyatına göre yüzde 2’lik bir artış görmüş oldu.

Comments are closed.