İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere, Apple Gibi Teknoloji Şirketlerini Hedef Alan Yeni Vergi Reformunu Duyurdu!

Birleşik Krallık hükümeti, Apple, Google ve Amazon gibi teknoloji şirketlerini hedef alan yeni vergi reformunu açıkladı. Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, 2019 yılının Nisan ayında başlayarak, dev şirketlerin kazançlarından yüzde 20 oranında vergi tahsil edecek.

teknik destek

Yapılan bu değişikliğin dijital çağın gelişimine bir yanıt olarak geldiği belirtiliyor. Apple, Facebook, Google ve Amazon gibi şirketler İngiltere ve birçok başka ülkede (buna Türkiye’de dahil) daha az vergi ödeyebilmek için karlarını yurtdışına kaydırma yapıyorlar. Bu yaklaşım, dev şirketlerin ödemeleri gereken vergi tutarına göre az vergi ödemesinin önünü açmış oluyor.

İngiltere Başbakanı, vergi reformunu Çarşamba günü 2017 bütçesi görüşmelerinde açıkladı ve “ticari çevrede, dijital çağdaki vergi sistemi ile ilgili geniş kapsamlı endişeye sahip” olduklarını söyledi.

Bu reform, sadece teknoloji şirketlerinin vergi üzerindeki kontrolün artırılması yani sıkıştırılması anlamına geliyor. Avrupa Birliği, son birkaç yıldır vergi anlaşmazlıkları yüzünden Apple ve İrlanda ile hukuki çerçevede bir mücadele içerisinde ve İrlanda’nın kendi yasalarını kullanarak pek çok Avrupa Birliği ülkesine ödemediği milyarlarca dolarlık vergiyi ödemesi talep ediliyor.

teknik destek