İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Intel, iPhone ve iPad’lerin İşlemcilerini Üretmeye Hazırlanıyor

Apple’ın A serisi işlemcilerini bugüne kadar TSMC ve Samsung gibi firmalar ürettiler. Fakat analistlere göre iPhone 8 ile birlikte işin içine Intel de girebilir.

Fortuna’ya göre Apple, iPhone ve iPad işlemcileri konusunda Intel ile işbirliğine hazırlanıyor. iPhone 6s’te Samsung ve TSMC’nin ürettikleri A9 işlemcileri kullanan Apple, Samsung’un ürettiği çipteki performans probleminden dolayı iPhone 7’de sadece TSMC işlemcisi kullanacak. Bu da TSMC’nin tek üretici olması demek.

iPhone 7 için TSMC’nin tek işlemci üreticisi olması rekabeti azaltacak. Fakat iPhone 8’de Intel’in de işin içine girmesi ile rekabet tekrar kızışacak. Apple’ın ARM mimarisi için Intel’e üretim lisansı vermesinin iki sebebi var. Birincisi tek tedarikçiye bağımlı olmayı önlemek, ikincisi de hem Mac hem de iOS cihazların işlemci üretimini Intel’e yaptırmak Apple’a ek bir pazarlık gücü verecek.

Analistler Intel’in rekabetçi olabilmek için fiyatlandırma konusunda indirime gitmek zorunda olduklarını belirtiyorlar. Zira Apple’ın pazarlık gücü yüksek.

Intel’ın de iOS cihazlara işlemci üretecek olmasının son kullanıcıya yansıması ne olacak bilinmez. Ama Intel’ın işlemci konusundaki kalitesi ortada. Konu ile ilgili gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğiz.