İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10’da Bluetooth Bağlantı Sorunları mı Yaşıyorsunuz? İşte Bu Sorunun Çözümü

Apple’ın iOS 10’u yayınlamasının üstünden birkaç hafta geçti ama halen iOS 10 güncellemesi yerine oturmuş değil. Her geçen gün yeni sorunlarla kullanıcılar baş başa kalıyorlar. Bu sorunlardan birisi de Bluetooth bağlantı problemleri.

Son edindiğimiz bilgilere göre bazı kullanıcılar iPhone’unu kendi Mac’lerine veya araç içi ses sistemlerine bağlayamıyorlar. Bu konuda oldukça fazla şikayet söz konusu. Öncelikle yapmanız gereken şey iPhone’unuzun da bağlanmaya çalıştığınız cihazın da Bluetooth bağlantısının çalıştığından emin olmak. Çalışmasına rağmen bağlantı sağlanamıyorsa aşağıdaki çözüm yollarını denemelisiniz.

Bluetooth’u Kapatın ve Cihazınızı Yeniden Başlatın

Bu yöndem genelde sorunu çözmektedir. Öncelikle Bluetooth’u kapatmanız ve ardından iPhone ya da iPad’inizi yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunu yapmak için;

  • Kontrol Merkezi’nden veya Ayarlar > Bluetooth menüsünden Bluetooth’u kapatın. Apple logosunu görene kadar ana ekran düğmesi ve güç düğmesine birlikte basılı tutunve bu şekilde cihazınızı yeniden başlatın.
  • Cihazınız yeniden başladıktan sonra Kontrol Merkezi veya Ayarlar > Bluetooth menüsü üzerinden Bluetooth’u yeniden etkinleştirin.

Sorununuz çözülmediyse aşağıdaki diğer yöntemleri deneyin.

Daha Önce Bağlanan Aygıtı Unutun

Bir sonraki çözüm yoluda budur.

  • Ayarlar > Bluetooth menüsüne gidin ve bağlanılan aygıtlar listesinin başında yer alan “i” simgesine dokunun. “Bu Aygıtı Unut” seçeneğine dokunarak eyleminizi unutun.
  • Şimdi Bluetooth’u kapatıp yeniden açın ve aygıta yeniden bağlanmayı deneyin.

Bu yöndem de sorununuzu çözmediyse aşağıdaki yöntemi deneyin.

Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Üstteki her iki ipucuda işinize yaramadıysa ayrıca ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmanız durumunda tim Wi-Fi ağlarına yeniden katılmak zorunda kalacaksınız.

  • Ayarlar > Genel > Sıfırla menüsüne gidin ve Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine dokunun. Bir ekran gelecektir ve isteğinizi onaylamanız istenilecektir. Onaylayarak devam edin ve sıfırlama işlemini tamamlayın. iOS cihazınız yeniden başlayacaktır. Şimdi sorunun çözülüp çözülmediğini tekrar kontrol edin.

Eğer bu bu üç çözüm yöntemi de işinize yaramadıysa iPhone’unuzu komple sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu da çözüm olmazsa son çareniz bir Apple Store’u veya Apple Premium Reseller’i ziyaret etmek olacaktır.