İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10’da Mobil Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Ülkemizde 4.5G internet paketlerinin pahalı olması iPhone kullanıcılarının kimi zaman hücrsel ağı kapatmalarına sebep oluyor. Özellikle düşük kota ile bir ayı tamamlamaya çalışan kullanıcılar bazı sebeplerden dolayı uzun süre internetsiz kalabiliyorlar. İşte o bazı sebepleri ortadan kaldırmak için sizlere güzel bir rehber hazırladık.

teknik destek

1. Otomatik Video Oynatmayı Devre Dışı Bırakın

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında dolaşırken videoların otomatik olarak oynaması hem pil ömrünü azaltır hem de mobil veri kotanızdan gitmesine sebep olur. Tavsiyemiz bu üç uygulamadan da otomatik video seçeceğini kapatmanızdır.

img_0931

Facebook: “Diğer” sekmesine dokunun “Ayarlar” ı seçin -> “Hesap Ayarları” -> “Videolar ve Fotoğraflar” -> “Otomatik Oynatma” bölümüne gelin.” Sadece WiFi Bağlantılarında”, “Videoları Asla Otomatik Oynatma” seçeneklerinden hangisi size daha uygunsa onu seçin.

img_0932

Twitter: “Ayarlar “-> “Veri” -> “Videoyu Otomatik Oynat” bölümüne gelin “Yalnızca WiFi Kullan”, “Videoları Asla Otomatik Oynatma” seçeneklerinden hangisi size daha uygunsa onu seçin.

img_0933

Instagram: “Ayarlar”-> “Hücresel Veri Kullanımı”-> “Daha Az Veri Kullan” ayarını aktif yapın.

2. Uygulamaların Ne Kadar Veri Kullandığını Tespit Edin

“Ayarlar-> “Hücresel” e girip hangi uygulamanın ne kadar kotanızdan yediğini tespit edebilirsiniz. Bu uygulama için hücresel veriyi kapatabilirsiniz.

img_0934

3. iCloud İçin Hücresel Veriyi Devre Dışı Bırakın

iCloud iPhone’umuzu yedeklemek için en iyi seçeneklerden biri. iCloud sadece WiFi bağlantılarında kullanılırsa sorun yok. Fakat eğer hücresel veri kullanıyorsa çok kabarık faturalar ile karşılaşmak mümkün.

“Ayarlar”-> “iCloud”-> “iCloud Drive” bölümünde en alta inerek “Hücresel Veri’yi Kullan” ayarını pasif yapın.

img_0935

4. Otomatik İndirmeleri Devre Dışı Bırakın

iTunes Store ve App Store’da hücresel veri ile otomatik indirme yapmak kotayı tamamen sömürmek demektir. “Ayarlar”-> “iTunes Store ve App Store” bölümüne gelip “Hücresel Veri’yi Kullan” ayarını pasif yapın.

img_0936

5. Wi-Fi Yardımını Devre Dışı Bırakın

Wifi yardımı iOS 9 ile gelen güzel bir özellik. WiFi bağlantınız zayıf olduğunda devreye giren bu özellik sayesinde kesintisiz internet deneyimi yaşarsınız. Fakat eğer sürekli WiFi sorunları yaşıyorsanız ve yüksek boyutlu bir indirme esnasında WiFi bağlantınızda sorun oluşursa epey kabarık faturalar gelebilir.

WiFi yardımını kapatmak için “Ayarlar”-> “Hücresel” bölümünde en alta inip “WiFi yardımı”nı kapatın.

img_0941

 

6. Arkaplanda Uygulama Yenilemeyi Kapatın

Arkaplanda uygulama yenileme mobil verinizin harcanmasına sebep olur. O sebeple çok elzem olan uygulamalar hariç kapatmakta fayda var.

“Ayarlar”-> “Genel”-> “Arka Planda Uygulama Yenileme” bölümünden istediğiniz uygulamayı pasif hale getirebilirsiniz.

img_0942

7. Mail Kullanımında Hücresel Veriyi Azaltma

Hergün belki de 10 larca mail alıyoruz. Bu mailler hücresel veri ile okunduğunda bazen aşırı tüketime sebep olabiliyor. Bu sebeple uzaktaki görüntüleri kapatarak bu tüketimi azaltabiliriz.

“Ayarlar”-> “Mail” adımından “Uzaktaki Görüntüler”i pasif hale getirin.

img_0938

8. Data Man Widget İle Veri Kullanımınızı Kontrol Edin

iOS 10 ile gelen yeni kilit ekranınızdan veri kullanımını kontrol etmek için Data Man uygulamasını yükleyip widgetini ekleyebilirsiniz.

img_0846

9. iMessage Düşük Kaliteli Görüntüler Göndermeyi Aktif Edin

Yeni iPhone’larda artık fotoğrafların boyutları çok yüksek. Eğer sık sık görüntülü mesaj gönderiyorsanız bu size epeyce yüksek veri kullanımı getirebilir. Bunu önlemek için resimlerin düşük kalitede gönderilmesini sağlayın.

“Ayarlar”-> “Mesajlar” dan ” Düşük Kalite Modu”nu aktifleştirin.

img_0940

10. Kullanmadığınız Zamanlarda Hücesel Veri’yi Kapatın

Eğer hücresel veri tüketiminin çok olduğunu düşünüyorsanız ve kotanız az kaldıysa hücresel veriyi kapatıp sadece gerekli durumlarda açabilirsiniz.

müşteri hizmetleri