iOS 10’un Yeni Kilit Ekranı, Ana Ekran, Bildirim Merkezi ve Kontrol Merkezi Özellikleri Nasıl Kullanılır?

iOS 10 Yenilikleri

iOS 10 büyük değişikliklerle gelen bir güncelleme. Kilit Ekranı tamamen yenilendi. Artık kilit ekranına widget bir diğer deyişle araç takımı ekleyebiliyorsunuz. 3D Touch her yerde kullanılabiliyor ve çok daha belirgin özelliklerle geliyor. iOS 10’la Ana Ekran ve Kilit Ekranı özelliklerinin tamamını nasıl kullanacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

teknik destek <

1) Uyandırmak için Kaldırın

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-29-00

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık menüsü üzerinden erişebileceğiniz bu özellik sayesinde ekranınızı açmak için herhangi bir düğmeyi kullanmanıza gerek yok. iPhone’unuz ekranı kaldırdığınızı algılıyor ve otomatik olarak ekranını açıyor.

Uyandırmak için Kaldırın özelliği her cihazda kullanılamıyor. Bunun sebebi ise A serisi çiplere yerleşik hareket yardımcısının gerekiyor olması. Cihaz uyumu için buradaki yazımıza gözatabilirsiniz.

2) Widget (Araç Takımı) ile İşlerinizi Kolaylaştırın

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-31-03

Sonunda beklenen iOS 10’la gerçekleşti. iOS’a Android’te olan daha kullanışlı ve pratik araç takımları giriş yaptı. Kilit ekranınızın ana sekmesine bu araç takımlarını ekleyebilirsiniz.

Kilit ekranında iken ekranınızı sola kaydırarak bu ekranı açabilirsiniz. Ekranın en altında yer alan “Düzenle” düğmesi ile 10’dan fazla iOS araç takımını ve varsa destekleyen uygulamanız o uygulamanın araç takımını ekleyebilir ve yeniden konumlandırabilirsiniz.

3) Kilidi Açmak için Ana Ekran Düğmesine Basın

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-27-21-8

“Açmak için Kaydırın” uyarısının yerini iOS 10’la “Kilidi Açmak için Ana Ekran Düğmesine Basın” ibaresi almış durumda. Eğer ekranınızı ana ekran düğmesine basmadan açmak veya açmamak istiyorsanız Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana Ekran Düğmesi menüsü üzerinden “Parmağı Koyarak Aç” seçeneği ile ayarlama yapabilirsiniz.

4) Bildirimler için 3D Touch

Ekranınızın üstüne gelen hızlı bildirimler veya Kilit Ekranı üzerindeki bildirimleri 3D Touch ile kısayolları kullanarak görüntüleyebilir, daha fazla verimli kısayolu kullanabilirsiniz.

5) 3D Touch için Gelişmiş Kısayollar

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-27-21-5

Dedik ya iOS 10’la 3D Touch sonunda beklenenden daha fazlasını sunmaya başladı diye evet bu gerçektende öyle. Mesela Harita uygulamasının üzerine biraz sert dokunursanız daha fazla 3D Touch seçeneğini görebilirsiniz. Kişiler, Takvim, Müzik ve daha fazla yerleşik uygulamada gelişmiş 3D Touch kısayolları mevcut.

6) Araç Takımı (Widget) Boyutlarını Ayarlama

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-27-21-7

Araç Takımı (Widget) boyutlarını değiştirmek için araç takımının sağ üst köşesinde yer alan “Daha Fazla” seçeneğine dokunmanız yeterli. Bu şekilde araç takımını normalden daha büyük hale getirebilirsiniz. Eski boyutuna geri getirmek için “Daha Az” seçeneğini de kullanabilirsiniz.

7) 3D Touch ve Klasörler

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-27-21-3

Mesela bir klasörünüz var ve klasörde birden fazla uygulama var. Apple size her zaman olduğu gibi klasör içerisindeki uygulamaların bildirim sayısını doğrudan sunmaktadır ama hangi uygulama için bildirim olduğu belirsizdir. Bunun için klasörün üzerine biraz sert dokunarak hangi uygulama için bildirim olduğunu görebilir ve direk o uygulamayı açabilirsiniz.

8) Tüm Bildirimleri Silin

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-27-21-6

iOS 10’la nihayet tüm bildirimleri 3D Touch destekleyen cihazlarla silmek mümkün. Bildirim Merkezi’nde “x” ikonuna biraz sert barak gelen “Tüm Bildirimleri Sil” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Eğer bir iPad Pro’nuz varsa Apple Pencil’ı kullanarak aynı şeyi yapabilirsiniz.

9) Kontrol Merkezi’ndeki Bölmeler

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-27-21-2

iOS 10’la varsayılan olarak Kontrol Merkezi iki sekmeli olarak geliyor. İlk sekmede klasik kısayol, ekran parlaklığı, AirPlay, AirDrop, Night Shift, el feneri, sayaç, hesap makinesi, fotoğraf gibi kısayollar yer alırken ikinci sekmede son kullanılan uygulama veya müzik dinleticisi, varsa ek bir ses denetçisi o denetçi üzerinden çalması için kısayol mevcuttur.

Eğer ki bir Ev (Home) cihazınız varsa bu cihazı iPhone’unuzla eşlemeniz durumunda Kontrol Merkezi’ne üçüncü sekme eklenecek ve buradan o cihazınızı veya cihazlarınızı yönetebilmeniz için pek çok kısayol eklenecektir.

10) Şimdi Yürütülüyor Ekranı

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-27-21-1

Az evvel “Kontrol Merkezi’ndeki Bölmeler” kısmında belirttiğimiz ikinci sekmede “Şimdi Yürütülüyor Ekranı”… Bu ekran ses, video çıkışı seçenekleri için eşsiz bir deneyim sunuyor.

11) Kontrol Merkezi’ndeki 3D Touch Kısayolları

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-27-21

Kontrol Merkezi’ndeki El Feneri, Sayaç, Kamera gibi kısayolları üzerinde 3D Touch yeteneğini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mesela El Feneri için “Parlak, Normal veya Az Işık” seçeneklerinden seçim yapabilirsiniz.

12) iPad’de Bölünmüş Görünüm

iPad’de Kilit Ekranı ve Bugün görünümü artık son derece kullanışlı bir bölünmüş ekran görünümüne sahiptir.

13) Uygulamaları ve Yer İşaretlerini Paylaşın

whatsapp-image-2016-09-14-at-16-27-20

Ana ekranınız üzerinde 3D Touch Kısayolu olmayan uygulamaları arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz. Böylece onlarında uygulamaları App Store üzerinden indirebilmeleri için bağlantı paylaşımını yapabilirsiniz.

Sizin favori iOS 10 özelliğiniz ne? Hemen aşağıdaki Yorum alanından bizimle paylaşın!

müşteri hizmetleri

17 Comments

 1. Merhaba ben de apple 7 var telefon ekran kilidi kapalı iken msj geldiğin de sola çekiyorum ve sadce sil var önce ki telefonum da sil ve görüntüle vardi bunda yok onun ayarlarıni nasl acaba bilirim ya da acılıuor mu ?

 2. Arkadaşlar eğer sizde de cevapla seçeneği yoksa Ayarlar>Erişebilirlik>3D Touch ı kapatın ve artık cevapla seçeneğiniz geri dönmüş olur

 3. Merhaba Benim Bir Sorunum Var İlk Resimdeki Safari Uygulaması Gibi Kilit Ekranında Alt’da Facebook Whatsapp Vs Oluyor ArkaPlan Uygulamalarını Kapattığım Halde Düzelmedi. Devre Dışı Bırakmak İstiyorum Nasıl Çözerim.

 4. Bende de Gelen mesajlara kilit ekranindan bildirim merkezinden cevap ver secenegi cikmiyor sadece sil var onceden vardi yardimci olabilir misiniz?

 5. Bildirim merkezinde kilit ekranı sorunu bende de var görüntüle seceneği çıkmıyor yardımcı olabilirmisiniz ?

 6. Gelen mesajlara kilit ekranindan bildirim merkezinden cevap ver secenegi cikmiyor sadece sil var onceden vardi yardimci olabilir misiniz?

 7. iOS 9’da bildirim merkezindeki bildirimleri uygulamalarına göre gruplayabiliyorduk. iPhone’umu iOS 10.2’ye güncelleyince bu özellik kalktı. Ayarlarda bu özelliği bulup etkinleştiremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 8. iphone iphone yapan bütün özellikleri bitirmiş bu ios 10 gelen mesaj ve watsapp yazışmalarına anında ulaşılıyo telefondaki şşifre hiç bi işe yaramıyo eskiye dönüş yapılmalı anında

 9. Eski kilit ekran daha iyiydi mesaj watsap yana kaydırınca cvp vere biliyorduk şimdi saçma olmuş baloncuk yapmışlar Samsunga özen mişler

 10. İPHONE 5 E İOS 10 U YÜKLEDİM MALESEF NE YAPTIMSA İOS 9 U YÜKLEYEMEDİM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

 11. İphone 6 / Kilit ekranda whatsapptan gelen bildirimi okuyup cevap verebiliyorduk. Şimdi ise sadece göndereni görüyoruz. Sola çekip görüntüle dedigimizde ise direk uygulamayı açıyor. Yani kilit ekranda whatsapptan yazılan mesajı okuyamıyorum.

Comments are closed.