iOS 11.2 Daha Hızlı Kablosuz Şarj Sunuyor!

iPhone Kablosuz Şarj

Apple, iOS 11.2 ile başlayarak, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’le uyumlu Qi tabanlı kablosuz şarj aksesuarlarını kullanılarak 7.5W güçte şarj desteğini cihazlarına vermeye hazırlanıyor.

teknik destek

Şu anda, iOS 11.1.1’de üç cihaz için Qi tabanlı kablosuz şarj cihazlarını kullanarak 5W’ta kablosuz şarj yapılabiliyor. Bu da kablosuz şarj hızını önemli ölçüde düşürüyor. Ancak Apple, gelecekteki bir iOS 11 güncellemesi ile kablosuz şarj hızını yükselteceğine söz vermişti ve sözünü iOS 11.2 ile yerine getirecek gibi duruyor.

[affiliate_news id=”25232″]

Aksesuar üreticisi RAVpower, 7.5W şarj hızını test ettiklerini MacRumors’a doğruladı. Apple’ın sattığı Belkin’in 7.5W şarj hızını destekleyen aksesuarları ile iPhone X otuz dakika şarj edildiğinde pil seviyesinin yüzde 46’dan yüzde 66’ya çıktığı doğrulandı. Aynı iPhone X’i, 7.5W şarj hızını desteklemeyen bir kablosuz şarj aksesuarı ile şarj ettiğinizde ise yarım saatte yüzde 46’dan yüzde 60 seviyesinde şarj edildi. Testler, Uçak Modu etkinleştirilmeden, gerçek dünya koşullarını taklit ederek yapıldı.

7.5W şarj hızlarını destekleyen iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X, kablosuz olarak daha hızlı şarj edebilecek ve 7.5W kablosuz şarj hızları standart kablolu 5W Güç Adaptörü ile elde edilen şarj hızından daha hızlı olacak.

Apple’ın kablosuz şarjı destekleyen iPhone’ları bazı Qi tabanlı akıllı telefonlarda bulunan kablosuz şarj hızlarını desteklemiyor. Çünkü mevcut Qi 1.2 standardı 15W’a kadar kablosuz şarj gücüne izin veriyor. Apple’ın iPhone’larında ise maksimum güç 7.5W ile sınırlandırılmış durumda. Yine de 7.5W, 5W’tan daha iyi ve iPhone 8, 8 Plus ve X sahipleri için gözle görülür iyileştirmeler sunuyor.

Apple’ın satışını yapacağı Mophie Kablosuz Şarj Pedi ve Belkin Boost Up Kablosuz Şarj Aleti, daha hızlı 7.5W kablosuz şarj hızlarını destekliyor. Diğer üçüncü parti üreticilerin Qi tabanlı diğer kablosuz şarj aksesuarları da (RAVpower Hızlı Kablosuz Şarj Cihazı gibi) daha yüksek hızları destekliyor ancak iPhone’ları desteklemeyen bazı aksesuarlar da var. Bu nedenle iPhone’unuz ile uyumlu kablosuz şarj aksesuarı satın alacağınız zaman 7.5W hızına dikkat etmeniz ve iPhone uyumlu olmasını kontrol etmeniz gerekiyor.

iOS 11.2, şu anda geliştiriciler ve Halka Açık Beta Yazılım Programı kullanıcılarıyla sınırlı ancak güncellemenin testlerinin sonuna yaklaşıldığını düşünerek birkaç hafta sonra iOS 11.2’nin herkese açık final sürümünün yayınlanacağını düşünüyoruz.

müşteri hizmetleri