iOS 11’in Klavyesi Yeni Otomatik Düzeltme Sorunu ile Gündemde!

ios 11.3

Pek çok iPhone kullanıcısı, tüm iOS 11 sürümlerinde ingilizcede “o” anlamına gelen “it” kelimesinin klavyenin Otomatik Düzeltme özelliği ile “I.T”ye dönüştüğü sorunundan şikayetçiler.

teknik destek

Sorundan etkilenen kullanıcılar, klavyeye “it” kelimesini yazdıklarında klavyenin önce öneri kısmında “I.T”yi gösterdiğini ve ardından bu kelimeyi otomatik olarak “I.T”ye dönüştürdüğünü söylüyorlar.

iOS 11’de ortaya çıkan bu yeni sorun tıpkı Türkçe klavyedeki “yok” kelimesinin “YÖK” olarak değiştirilmesine benzer bir sorun. Sorunu gösteren bir video YouTube’da paylaşıldı;

https://youtu.be/pNlHDViN3z8

Pek çok kullanıcı, cihazın yeniden başlatılmasına ve kullanılabilir son iOS 11 sürümüne güncellenmesine rağmen otomatik düzeltme hatasının devam ettiğini dile getiriyorlar.

Sorun için bir geçici çözüm var. Ayarlar > Genel > Klavyeler menüsünden “Otomatik Düzeltme” seçeneğini kapatmak veya Ayarlar > Genel > Klavyeler > Metin Değişimi menüsünden ekranın sağ üst köşesindeki “+” ikonuna dokunarak ifade kısmına “it” kestirme kısmına ise yine “it” yazmaktan geçiyor. Aynı yöntemi “yok” kelimesi için de uygulayarak “YÖK” sorunundan kurtulabilirsiniz.

Apple’ın son zamanlarda iOS 11 klavyesinin “Otomatik Düzeltme” özelliği ile başı ciddi derecede ağrıyor. İlk olarak ingilizcedeki “ben” anlamına gelen “i” kelimesinin “A[?]” olarak düzeltildiğini görmüştük. Şimdi de “it” kelimesinin alakasız bir şekilde düzeltildiğini görüyoruz. “ben” kelimesi ile ilgili sorun Apple tarafından düzeltildi ancak “yok” ve “it” kelimeleri ile ilgili sorun devam ediyor.

Apple’ın sorunlardan haberdar olduğu ve muhtemelen iOS 11.2 güncellemesi veya yayınlanması durumunda iOS 11.1.3 ile çözüleceğini düşünüyoruz.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. klavye inatla “eyvallah” ve “estağfurullah” kelimelerini öğrenmiyor.

Comments are closed.