Şimdi yükleniyor

iOS 11 Siri: Siri’nin Yeni Çeviri Özelliğini Kullanma

iOS 11 Siri

iOS 11 Siri: Siri’nin Yeni Çeviri Özelliğini Kullanma

Son Güncelleme tarihi 23 Mart 2024 by Teknoloji Haber

iOS 11, Siri’yi daha akıllı ve daha yol gösterici hale getiriyor. iOS 11 ile Siri, şimdilik yalnızca İngilizce dildeki kelimeleri ve cümleleri Türkçe’nin dahil olmadığı birkaç dile çevirebiliyor. iOS 11’de Siri çeviri özelliğinin kullanımı son derece basittir ve çeviriler her zaman mükemmel olmamakla birlikte, başka bir dilde konuşan birine karşı söylemeye çalıştığınız şeyi kolayca bulmanıza yarıyor.

teknik destek

Siri Çeviri Özelliğini Kullanma

1 Siri’yi ana ekran düğmesine basılı tutarak veya bir “Hey Siri” komutunu kullanarak etkinleştirin.

2 Siri’ye tercüme etmek istediğiniz kelimeyi veya cümleyi söyleyip hangi dilde çeviri yapmasını istediğinizi söyleyin. Örneğin: “Siri, banyo nerede İspanyolca’da nasıl söylenir” söyleyebilir misin? gibi.

3 Siri hem metin hem de sesli olarak uygun çeviriyi yapıp cevap verecektir. Sesli çeviri, çevirinin altındaki oynat düğmesine basılarak tekrar oynatılabilir.

4 Çeviri isteklerinizi Siri’ye söyleyebilmek için birçok yol var. Siri, “X’i X dile çevir” veya “X’i X dilinde nasıl söyleyebilirim?” gibi.

Özelliğin Kullanılabilir Olduğu Diller

Siri, İngilizce’yi Mandarin, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca’ya çevirebiliyor. Henüz hiçbir iki yönlü çeviri mevcut değil. Yalnızca İngilizce’yi yukarıda listelenen dillere çevirebiliyor. Elbetteki son derece yeni olan bu Siri özelliği gelecekte Türkçe’nin de dahil olduğu pek çok dil için genişletilecektir.

Apple, bu özellik için özel bir çeviri motoru kullanıyor gibi görünüyor. Çünkü yapılan çeviriler Google Translate veya Bing Translate gibi popüler hizmetler tarafından sağlanan çevirilerle uyuşmuyor.

Siri’nin bu çeviri özelliği seyahat ederken veya basit iletişim kurmaya çalışırken kullanışlı olabilir.

teknik destek