iOS 11 Yenilikleri Neler? Yeni Kontrol Merkezi, Yeniden Tasarlanmış App Store, Dosyalar Uygulaması ve Daha Fazlası

iPhone’unuz Gelen Aramaları Sizin Yerinize Otomatik Yanıtlasın

Apple, dün, iOS 11‘i tanıtarak en yeni iOS sürümünü görücüye çıkarttı ve yayınladığı iOS 11 beta 1 ile geliştirme ve test sürecini başlattı. iOS 11, Haziran ayının sonuna kadar halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için kullanılamayacak. En önemlisi ise güncelleme halka açık olarak bu sonbaharda yayınlanacak.

teknik destek

Peki iOS 11’de gözle görülen, büyük değişiklikler ve yenilikler neler? Bu yazımızda tüm bunlara daha yakından bakacağız.

iOS 11 Yenilikleri

iOS 11’de kalın yazı tiplerine, kenarlıksız düğmelere, yerleşik uygulamalar için de bazı düzenlemelere odaklanılarak ince tasarım değişiklikleri yapılmış. En önemli tasarım değişikliklerinden birisi de yeni bir görünüm, daha çok işlevsellik ve daha iyi özelleştirme seçenekleri ile tamamen yenilenen Kontrol Merkezi’nde görülüyor.

Tamamen yenilenen App Store, iOS 11 için geliştirildi ve ilk defa uygulamalar ve oyunlar kendi bölümlerine ayrıldı. Öneriler, geliştirici hikayeleri ve daha fazlasıyla günlük olarak güncellenen “Bugün” sekmesi de App Store’a ilk girişte göze çarpıyor.

Yeni bir uygulama olan Dosyalar, macOS’taki Finder’ı taklit ediyor ve iOS cihazlarındaki dosyaları yönetmeyi kolaylaştırıyor.

Siri’nin yeni ve daha doğal sesi var.

Mesajlar uygulaması içerisinde, çıkartmaları ve uygulamaları kullanmayı kolaylaştırmak için yeni bir uygulama çekmecesi var ve bağlantılarınıza para göndermek veya para istemek oldukça kolay. Mesela İşCep uygulamasını kullanıyorsanız bu özelliği rahatça kullanabilirsiniz.

Harita uygulaması, seçilen şehirdeki alışveriş merkezleri ve havaalanları için kapalı, iç mekan haritaları ve araç kullanım sırasında Rahatsız Etmeyin Sürüş özelliği ile araba kullanırken insanların dikkatininin dağılmamasını sağlıyor.

Apple Music, arkadaş paylaşım özelliğine kavuştu.

Fotoğraflar uygulaması, yeni Live Photos düzenleme seçeneklerini içeriyor.

Notlar uygulaması, el yazısı tanıma özelliğini destekliyor.

Bu yeni özelliklerin yanında, iPad’e özgü çeşitli yenilikler yapılmış. Örneğin, ana ekranın alt tarafına yeni bir Dock eklendi ve bu Dock herhangi bir yerde ekranın altında basitçe, hızlıca kaydırılarak erişilebiliyor. iPad’de yeni bir Uygulama Değiştirici var. Yeni Uygulama Değiştirici ile daha hızlı ve daha Mac benzeri uygulamalar arası geçiş yapmak için tüm uygulamaların karo görünü gösteriliyor.

Elbetteki burada belirtemediğimiz irili ufaklı, daha pek çok değişiklik ve düzenleme iOS 11’de kullanılabilir.

müşteri hizmetleri