Loading Now

iOS 11’in HEVC Video Formatı için VLC Video Oynatıcısı Artık Hazır

iOS 11’in HEVC Video Formatı için VLC Video Oynatıcısı Artık Hazır

Son Güncelleme tarihi 24 November 2018 by Müşteri hizmetleri

iPhone, iPad, Apple TV ve Apple Watch’ta VLC uygulamasıyla video izlemeyi sevenler için güzel bir haberimiz var. Popüler video oynatıcısına Apple’ın iOS 11’de geçiş yapacağı HEVC video formatı desteği eklendi.

teknik destek

VLC HEVC’ye Hazır!

Bu yılki yedinci VLC güncellemesi olan bu güncelleme, diğer güncellemelere göre daha özel, daha beklenen türden. Önceki güncellemelerde hata düzeltmeleri yapılırken, bu yeni 2.8 sürümünde daha büyük geliştirmelere odaklanılmış ve en önemlisi HEVC formatı için VLC’ye gerekli olan destek eklenmiş.

HEVC, Apple’ın iOS 11 ve macOS High Sierra’da kullandığı yeni video formatıdır. H.264’ün devamıdır ve aynı zamanda H.265 olarak da bilinir.

Ayrıca VLC’nin HEVC video formatına özel yayınladığı 2.8 sürümünde daha kullanışlı olan yeni özellikler de kullanıma sunuldu. Örneğin, Bonjour şimdi SMB paylaşımlarını keşfedebiliyor. Sunucu Mesaj Bloğu’nun kısaltması olan SMB, dosyalar, yazıcılar, seri portlar ve bilgisayarlar arasındaki diğer iletişim kanallarını paylaşmak için kullanılan bir protokoldür. Bu protokol 1985 yılına dayanıyor ve aynı zamanda Apple File Protocol (AFP) kullanan bir Mac ile başka bir bilgisayar arasında iletişim için de kullanılıyor.

Geliştirilmiş VLC uygulaması ile, zaman çizelgesinde iki kez dokunarak kolayca ileri sardırma yaptırabilirsiniz. Ve ne izlemek istediğinizi bilmiyorsanız bir karıştırma işlevi var. Sonunda, gelişmiş bir uyku zamanlayıcısı var. Herhangi bir videoyu izlerken uykuya dalacaksanız bu zamanlayıcıyı kullanarak cihazınızın ekranının kilitlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece, sabah uyandığınızda cihazınızın pili bitmemiş olacak.

HEVC Formatı için VLC Güncellemesi

iOS için VLC uygulaması, bir Mac’den ve ağdaki diğer bilgisayarlardan video oynatmanıza izin verir. Uygulamanın kendisinde birçok ayar bulacaksınız ancak uygulamanın Ayarlar seçeneği ile çok yönlü bir uygulama ayarlaması yapmak mümkün.

itunes.apple.com/tr/app/apple-store/id650377962?mt=8

teknik destek