İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11’in Klavyesini Etkileyen İlginç Bir Hata Keşfedildi!

Son günlerde bazı iOS 11 kullanıcıları, yerleşik iOS klavyesinin Tahmin özelliğinden kaynaklanan ilginç bir hatadan etkilendiklerini söylüyorlar.

Bazı kullanıcıların, iOS klavyesini kullanırken önerilen kelime alanında “A [?]” karakterlerini gördüklerini ve “Ben” -İngilizce’de I- yazdıklarında tahmin özelliğinin kelimeyi A [?] olarak tahmin ettiği belirtiliyor.

iOS 11 Klavye Sorunu

Twitter’da pek çok kullanıcı bu sorunu yaşadığını söylüyor ancak yine de sorunun genelde yaşanmadığının altını çizelim. Özellikle Türkçe dilde herhangi bir sorun yok gibi görünüyor.

Sorunun “ben” -I- kelimesi ile yapılan otomatik emoji eşleştirme özelliğinden kaynaklandığı düşünülüyor.

iOS 11 Klavye Hatası

Sorun hem iOS 11.0.3 hem de iOS 11.1 çalıştıran tüm cihazları etkiliyor gibi görünüyor ve bazı kullanıcılar sorunun Mac’te de yer aldığını iddia ediyorlar.

[irp posts=”24336″ name=”iOS 11.1 Güncellemesi Çıktı! Hemen İndirin!”]

[irp posts=”24447″ name=”iOS 11.1 Güncellemesi Nasıl? Yüklemeye Değer mi?”]

Eğer ki ilginç bir şekilde bu sorundan etkileniyorsanız, Ayarlar > Genel > Klavyeler menüsünden Tahmin özelliğini kapatabilirsiniz. Elbetteki bu geçici bir çözüm olacaktır ve Apple’ın sorunu düzeltmek için yayınlayacağı ilk güncellemeyi beklemekten başka gerçek bir çözüm yoktur.

Bu noktada aklınıza Ayarlar > Genel > Sıfırla menüsünden “Klavye Sözlüğünü Sıfırla” seçeneğini kullanmak gelebilir ancak bu işleminde da sorunu çözmediğini belirtelim.