iOS Beta Güncellemeleri Nasıl Yüklenir?

ios-beta-guncelleme-indirme

Apple her yeni büyük iOS sürümünü geliştiricilerle ve sonralardan halka açık beta (public beta) sürümleri ile test ettiriyor ve böylece önümüze olgunlaşmış, gündelik kullanımda hemen hemen tüm hatalarından sıyrılmış bir iOS güncellemesi gelmiş oluyor.

teknik destek

iOS beta güncellemelerini öncelikli olarak veya normal şartlarda en güncel iOS beta güncellemesini almak için iki yol mevcut. Bunlardan ilki Public Beta Yazılım Programı‘na katılmaktır. İkincisi ise Apple Developer yani Apple Geliştiricisi olmaktır. İkinci yöntem ile iOS beta güncellemelerinin nasıl yüklendiğine bakmaya başlayalım.

Yazımızın sonunda tümüyle ücretsiz, AppleFoni takipçilerine özel bir yöntem mevcuttur 🙂

Ücretli Yöntem: Apple Geliştiricisi (Apple Developer) Olma

Apple, geliştiricilerine genelde güncellemeleri daha öncelikli olarak sunmaktadır. Özellike her yeni iOS XX güncellemeleri geliştiricilere öncelikli olarak sunulur. Peki nasıl Apple Developer olunur? Bunun için Apple Developer websitesini ziyaret etmeniz ve üst menüde yer alan account yani hesabım seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

Elbetteki Apple Geliştiricisi olmak için belli bir bedel mevcut. Bu bedel yıllık 99 dolar. Elbetteki kişisel Apple Developer hesabı için bedel bu. Şirket için bir geliştirici hesabı alacağım diyorsanız 299 dolar gibi bir rakamı gözden çıkartmanız gerekiyor. Daha fazla detaya buradan ulaşabilirsiniz.

Apple Developer hesabını satın aldıktan sonra program sayfasını iPhone’unuzdan açın ve Downloads yani İndirmeler‘e gidin. En yeni iOS sürümünün yanında yer alan Download yani İndir seçeneğini kullanarak ihtiyacınız olan iOS Beta Software Profile‘ini edinebilirsiniz.

img_0130

img_0131

img_0132

Bu profil sayesinde tüm iOS beta güncellemelerini rahatlıkla OTA veya iTunes yolu ile edinebilirsiniz.

OTA yolu ile en yeni iOS beta güncellemesini almak için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsüne gidebilirsiniz.

iTunes ile beta güncellemesini almak için;

  1. iPhone’unuzu iTunes’e bağlayın.
  2. iPhone’unuz bilgisayara bağlıyken aygıtınızı yeniden başlamaya zorlayın. Uyut/Uyandır düğmesiyle Ana Ekran düğmesini aynı anda basılı tutun. Apple logosunu gördüğünüzde düğmelerden parmaklarınızı çekmeyin. Kurtarma Modu ekranını görünceye kadar basılı tutmaya devam edin.
  3. Sorulduğunda iOS’un beta olmayan en son sürümünü indirip yüklemek için Güncelle’yi seçin.

Ücretsiz Yöntem: Public Beta Yazılım Programı’na Katılma

Gelelim ücretsiz yöntem olan Public Beta Yazılım Programı’na katılma yöntemine. Bu program ile sadece iOS değil macOS için de güncellemeleri alabiliyorsunuz. Tabii bir Mac kullanıcısı iseniz.

Apple Public Beta Programı’na katılmak için buradan devam etmeniz ve üst sağ köşede yer alan Sign In kısmına tıklamanız yeterli.

ekran-resmi-2016-11-10-01-35-10

Programa mevcut Apple ID bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra Apple Public Beta Yazılım Programı’na katılmış oluyorsunuz. Katılım aşamasında karşınızca bir sözleşme çıkacaktır. Bu sözleşmeyi okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylayarak girişinizi tamamlayabilirsiniz.

apple-public-beta-programi

Şimdi yayınlanmış olan en yeni iOS Public Beta güncellemesini OTA yolu ile yani Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsü üzerinden alabilirsiniz. Elbetteki iTunes üzerinden de güncellemeyi almanız mümkün. Bunun için;

  1. iPhone’unuzu iTunes’e bağlayın.
  2. iPhone’unuz bilgisayara bağlıyken aygıtınızı yeniden başlamaya zorlayın. Uyut/Uyandır düğmesiyle Ana Ekran düğmesini aynı anda basılı tutun. Apple logosunu gördüğünüzde düğmelerden parmaklarınızı çekmeyin. Kurtarma Modu ekranını görünceye kadar basılı tutmaya devam edin.
  3. Sorulduğunda iOS’un beta olmayan en son sürümünü indirip yüklemek için Güncelle’yi seçin.

Tümüyle Ücretsiz, AppleFoni Özel Yöntemi: iOS Beta Yazılım Profili

Hatırlatma: Paylaşılan beta profili sadece iOS 10 beta güncellemeleri için kullanılabilir. iPhone, iPad ve iPod touch için kullanılabilir. Zaman içerisinde gelişen iOS sürümlerine göre güncelleme yapılacaktır.

Öncelikle cihazınızdan buradaki bağlantıya dokunun ve .rar dosyası içerisinde yer alan iOS 10 beta profil dosyasını indirin.

Daha sona bu profil dosyasını rardan çıkartıp iOS cihazınızda çift dokunun. Profili yükleme istediğinizi onaylayın ve tamamdır!

Artık tüm iOS 10 beta güncellemelerini OTA yolu ile veya iTunes ile edinebilirsiniz.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.