Şimdi yükleniyor

iOS için Hava Durumu Uygulaması Olan AccuWeather’dan Skandal!

iPhone-Hava-Durumu

iOS için Hava Durumu Uygulaması Olan AccuWeather’dan Skandal!

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

Yakın zamanda, güvenlik araştırmacısı Will Strafach tarafından paylaşılan bir blog yazısına göre, popüler ve iyi bilinen iOS için hava durumu uygulaması olan AccuWeather’un kullanıcının konum paylaşma iznini uygulama için engellese bile kullanıcının konum verilerini toplayıp üçüncü taraf bir firma paylaştığı ortaya çıktı.

teknik destek

Strafach’a göre AccuWeather, kullanıcılarının hız, rakım, Wi-Fi modeminin adı, BSSID’si ve cihazda Bluetooth’un açık olup olmadığı da dahil olmak üzere GPS koordinatlarını toplayıp para kazanmak için veri firması Reveal Mobile ile ortaklık kuruyordu.

Uygulama için konum hizmetleri devre dışı bırakılsa bile AccuWeather yine de mobil konum verilerini, kablosuz yönlendirici adını ve BSSID bilgilerini göndermeye devam ediyordu.

Reval Mobile, bir kullanıcının ev, iş yeri ve sık ziyaret edilen konumları hakkında bilgi toplamak için yer bilgilerini kullanan, perakendecilerin hedefli reklamlar yayınlamasına izin vermek için bu verileri demografik hedefleme ölçütleriyle eşleştiren bir firma.

Reveal Mobile, Strafach’ın blog yayınına yanıt olarak toplanan verilerin anonimleştirildiğini ve kitle segmentlerine ayrıldığını söyledi. Reveal Mobile web sitesinde yer alan açıklamada, “herhangi bir cihazın konum verilerinin görünür bir şekilde paylaşılmadığını, hiçbir ürün veya hizmet sunmak için kullanılmadığını” açıkladı. Şirket ayrıca, konum paylaşımı kapalı olduğunda bir cihazın konum tespitinin yapılması için ters mühendislik yöntemini kullanmadıklarını da belirtti.

AccuWeather başkan yardımcısı David Mitchell, yaptığı açıklama ile doğrudan olmasa da dolaylı olarak bu iddiaları kabul etti ve bunu kullanıcı deneyimini zenginleştirmek için yaptıklarını söyledi.

Strafach’ın keşfinden sonra, birçok iPhone ve iPad kullanıcısı aygıtlarından AccuWeather uygulamasını kaldırarak ve App Store’da bulunan diper hava durumu uygulamalarına yöneldiler. App Store’un hava durumu uygulaması yönünden zenginliği göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil elbetteki. AccuWeather’ın görünürde Reveal Mobile ile olan ilişkisini sona erdirmek için bir planı yok. Bu nedenle kullanıcıların başka bir hava durumu uygulamasını kullanmaları yerinde olacaktır.

teknik destek