İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS’un 8 Gizli iPhone Özelliği

iPhone, iPad ve iPod touch işletim sistemi iOS, cihaz kullanıcılarına kullanım kolaylığı sunmak için pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. App Store’da bulunan 1.7 milyondan fazla uygulama ile gücüne güç katan iOS’un aslında farkında olmadığımız onlarca özelliği mevcut. En azından pek çoğumuzun farkında olmadığı özellikler bunlar. Peki ya iOS’un bu 8 gizli iPhone özelliğinden haberdar mıyız?

teknik destek

Biz her zaman, iPhone için yararlı uygulamaları bulmanıza yardımcı oluyoruz. Bugünse sizlerle iPhone’un içinde saklı olan mükemmel işlevsel özelliklere ışık tutmak istiyoruz. Az bilinen, okuyucularımızın destekleri ile derlediğimiz kimi popüler iPhone özelliklerini sizler için bir araya getirdik. iOS platformu bu özellikler ile iPhone kullanımını son derece basitleştiriyor.

Birçok özelliğin sadece iPhone 6s ve iPhone 6s Plus‘la sınırlı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Seçimi Seslendir Özelliği: Pek çoğumuzun farkında bile olmadığı bir özellik. Bu özellikle seçtiğiniz herhangi bir metni iPhone’unuza okutabilirsiniz. Özelliği açmak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Konuşma > Seçimi Seslendir’i aktif hale getirin. Artık herhangi bir metni seçip, “Seslendir” seçeneğine tıkladığınızda iPhone’unuz seçtiğiniz metni size okuyacaktır. Ayrıca konuşma hızını, kendinize göre yine Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Konuşma > Seçimi Seslendir kısmından ayarlayabilirsiniz.

Konum İşaretleme: Arabanızı nereye parkettiğinizi hatırlamıyor musunuz? Ne kadarda büyük bir sorun değil mi? Hayır bekleyin, iPhone’unuzun sizin için bir çözümü var. 3D Touch özelliği ile konumunuzu işaretleyebilir ve daha sonra rahatlıkla bulunduğunuz yeri bulabilirsiniz. Şimdi arabanızı parkedin ve iPhone’unuzun ana ekranında yer alan Harita uygulamasına sert bir şekilde basarak “Konumumu İşaretle” seçeneğine tıklayın. Daha sonra konumunuzu rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Ev için Yol Tarifi: iPhone’unuzun Harita uygulamasının hızlı kısayolları aracılığı ile “Ev için Yol Tarifi” seçeneğine tıklayarak, cihazınızın navigasyon özelliğini kullanarak evinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Mesajlara Hızlı Yanıt: Bazen gelen bir mesaja hızlı bir şekilde basit bir cevap vermeniz gerekebilir. Bunun için iPhone’unuzun size sunduğu ve sizin de kişiselleştirebileceğiniz hızlı cevaplar mevcut. Şimdi hemen Mesajlar uygulamasını açın, herhangi bir mesajın üzerine sert bir şekilde basın Peek ve Pop özelliğinden faydalanarak, ekranı üste kaydırarak hızlı cevapları görüntüleyin ve hemen cevaplayın.

Uygulamalar Arası Hızlı Geçiş: iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la hayatımıza giren 3D Touch özelliği. Bu büyük özelliği dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > 3D Touch seçeneklerine gidin ve 3D Touch Duyarlılığı başlığı altından duyarlılık ayarınızı kendinize göre yapın.

Şimdi herhangi bir uygulamayı açın ve ekranın en sol tarafına sıkıca bastırın. İşte hepsi bu kadar. Şimdi dilediğiniz uygulama arasında gidip gelebilirsiniz.

Hızlı Fotoğraf Paylaşmak: Fotoğraflar uygulamasında yer alan albümlerinizden birisinde yer alan herhangi bir fotoğrafınızı hızlıca paylaşabilirsiniz. Fotoğraflar uygulamasını açın. Herhangi bir albüm üzerine tıklayarak albümü açın. Şimdi herhangi bir fotoğrafın üstüne sert bir şekilde basın. Yukarı kaydırın ve Paylaş seçeneğine tıklayarak kolay bir şekilde paylaşın.

Kronometreyi Başlatın: Acil olarak bir kronometreye mi ihtiyacınız var? Hemen Saat uygulamasına basılı tutun ve kısayolları açın. Kronometreyi Başlat seçeneğine tıklayın. İşte bu kadar!

iPhone’u Hızlandırın: iPhone zaten oldukça yumuşak geçişleri ile size hızlı gibi gelse de aslında bu ekran efektleri iPhone’unuzu yavaşlatmaktadırlar. Bu geçiş animasyonlarını kapatarak iPhone’unuzu çok daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik Hareketi Azalt seçeneğine gidin ve aktif hale getirin. Artık iPhone’unuz daha hızlı hale gelecektir.

 

müşteri hizmetleri