İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPad İçin iBooks Kullanım Rehberi

iBooks’un yepyeni özellikleriyle tanışmaya ne dersiniz? iBooks ile iPad’inizi elektronik bir kitap okuyucu olarak kullanabilir ve geniş bir kitap arşivine sahip olabilirsiniz.

teknik destek

ipad_ibooks

iBooks uygulamasını kullanarak yapmanız gereken ilk şey bir kitap edinmektir. Eğer özellikle aradığınız bir kitap varsa iBooks üzerinden ekranın alt kısmında yer alan butonları kullanarak iBooks Store’a erişin. Ve okumak istediğiniz kitabı mağazada aratın. Son yayınlanan kitaplar için ”öne çıkanlar” kısmına, en popüler olan kitapları görüntülemek için ” en popüler” kısmına tıklayın.

Kitap Okuma Esnasında Kullanabileceğiniz Seçenekler
 • Okumayı düşündüğünüz kitaba tıklayın. Kitap raflarında bulamadığınız takdirde diğer koleksiyonları görüntülemek için sağa ya da sola kaydırın.
 • Sayfanın ortasında yer alan herhangi bir noktaya dokunarak denetimleri görüntüleyebilirsiniz. Kitapların tamamı aynı denetimlere sahip olmayabilir. Denetimleri kullanarak içindekiler kısmını görüntüleyebilir ve okuduklarınızı paylaşabilirsiniz.
 • Arşive dokunarak okuduğunuz kitabı kapatabilirsiniz.
 • Okuduğunuz içerikleri büyütmek için görüntüye dokunmanız yeterli. Bazı kitapları büyütmeniz için çift tıklamanız gerekebilir.
 •  İçerikleri sütun sütun okumak için herhangi bir sütuna çift tıklayabilir ve sütunlar arasında geçiş yapabilmek için sola ya da yukarıya doğru kaydırabilirsiniz. Her kitap bu özelliği destekleyemeyebilir.
 • Ekranın alt kısmında yer alan sayfa gezinme denetimlerini kullanarak belirli bir sayfaya gidebilirsiniz.
 • Bir sözcüğün tanımını merak ediyorsanız sözcük üzerine çift dokunun ve seçenekler arasından ”tanımla” kısmına tıklayın. iBooks ile her dilde tanımlama yapamayabilirsiniz.
 • Kitabı kapatıp tekrar açtığınızda kaldığınız yeri hatırlayabilmek için yer imi simgesine dokunun. Bu sayede kaldığınız yer kaydedilecektir.
Sesli Kitap Dinleme
 • Bir sesli kitabı açmak için il_headphone
  simgeye tıklayarak sesli kitaplarınızı görüntüleyebilir ve dinleyebilirsiniz. Aradığınız kitabı arşivde görmediğiniz takdirde diğer koleksiyonlarda aramak için sağa ya da sola kaydırmanız yeterli.
 • Sesli kitap çaldığı esnada ileriye gitmek ya da geriye almak için ekranın alt kısmında yer alan oklara basılı kalabilirsiniz.
 • Sesli kitaplar 1x hızında çalarlar. Eğer hızlandırmak ya da yavaşlatmak istiyorsanız sağ alt köşede yer alan çalma hızına tıklayın ve oradaki hız seçeneklerini kullanın.
 • Bazı sesli kitaplar tek bölüm halinde yayınlandığı gibi bazıları da bölüm bölüm ayrılmış olabilir. Sesli kitap içerisinde bir bölüme gitmek için  il_list
  simgeye dokunun ve karşınızdaki bölümlerden seçiminizi yapın.
 • Sesli kitaba başlamadan önce uyku sayacını il_sleep
  simgesiyle ayarlayabilirsiniz.
 • iBooks Store üzerinden daha önce satın almış olduğunuz bir sesli kitabı dinlemek için
  ”satın alınanlar” listesine girerek kitabı ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

iCloud’daki Arşivinize Erişme 

icloud-for-ibooks-intro

Kitaplarınızı ve PDF dosyalarınızı iCloud hesabınızda depolayabilir ve onlara daha sonra diğer aygıtlarınız üzerinden erişebilirsiniz. Bunun için iBooks uygulamasını açtıktan sonra ”iCloud’u kullan” seçeneğine tıklayın. Bu sayede iBooks uygulamasına indirdiğiniz tüm kitaplar ve yüklediğiniz PDF’ler iCloud hesabınızda yedeklenir. Bu özelliği kullanabilmek için aynı Apple kimliğinizle daha önce iCloud’a giriş yapmış olmanız gerekir. Bu durumu denetlemek için  Ayarlar > iCloud > iCloud Drive seçeneklerini kullanabilirsiniz.

 

müşteri hizmetleri