Şimdi yükleniyor

iPhone, 2016 Yılında Dünyanın En Popüler Akıllı Telefonu Oldu

iPhone Modelleri

iPhone, 2016 Yılında Dünyanın En Popüler Akıllı Telefonu Oldu

Son Güncelleme tarihi 22 Mart 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Araştırma şirketi IHS Markit’e göre, iPhone geçen yıl dünya çapındaki akıllı telefon sevkiyatları açısından dünyanın en popüler akıllı telefonu oldu.

IHS Markit’in araştırması Smartphone Shipment Database (Akıllı Telefon Sevkiyat Veritabanı)’e dayanıyor ve bu araştırmanın sonucuna göre iPhone 6s geçen yılın en popüler akıllı telefonu oldu. iPhone 6s’i, iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus takip ediyor.

iPhone-Sevkiyatları iPhone, 2016 Yılında Dünyanın En Popüler Akıllı Telefonu Oldu

Samsung’un Galaxy S7 Edge ve Galaxy S7 modeli de dahil olmak üzere düşük maliyetli Galaxy J3 ve diğer birkaç akıllı telefonu popüler akıllı telefon olan iPhone’u takip ediyorlar. Galaxy Note 7 listede yer almıyor çünkü yaşanılan pil sorunları yüzünden üretimi ve satışı durdurulmuş ve satılan cihazlar geri toplatılmıştı.

Apple’ın liderliği kadar Samsung’un da listede Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge ile yer alıyor olması, iPhone 7 ve 7 Plus’tan yaklaşık altı ay önce piyasaya sürmesinden dolayı etikleyicidir. Ancak Samsung’un aslen orta sınıf akıllı telefonları olan Galaxy J3, Galaxy J5 ve Galaxy J7 ile ön plana çıkıyor olması oldukça şaşırtıcı duruyor.

Yukarıdaki grafik, her bir akıllı telefon modelinin tam olarak ne kadarlık bir sevkiyat rakamına sahip olduğunun görülmesi açısından net değildir ancak Galaxy S7 Edge ve diğer çoğu Samsung akıllı telefonların 25 milyon civarında bir sevkiyat rakamına sahip oldukları ve iPhone’ların ise 60 milyon civarında sevkiyat rakamına sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu noktada IHS, net rakamları vermeyi reddetiyor.

Apple veya Samsung tarafından üretilmeyen tek akıllı telefon olan Oppo’nun A53 modeli Çin ve Hindistan gibi pazarlarda popüler bir akıllı telefondu. Bu popülerliği onun listeye dahil olmasını sağladı. Araştırma şirketi, Samsung ve Apple’ın ardından dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon üreticisi olan Huawei’nin geçen yılki popüler akıllı telefonlar listesindeki ilk on akıllı telefondan hiçbirisine sahip olmadığınında altını çiziyor.

Her şekilde, Apple’ın halen akıllı telefon pazarını elinde tuttuğu ve iPhone 6s’in popülerliğini sürdürdüğünü görüyoruz. Elbetteki burada belirtilen rakamlar tahmini rakamlar ve şirketler tarafından paylaşılmış resmi rakamlar olmadığını unutmamak gerekiyor.

teknik destek