Şimdi yükleniyor

iPhone 5s – iPhone SE Karşılaştırması: 2 GB RAM’in Farkı Oldukça Büyük

iPhone-SE-ve-iPhone-5s

iPhone 5s – iPhone SE Karşılaştırması: 2 GB RAM’in Farkı Oldukça Büyük

Son Güncelleme tarihi 23 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

iPhone SE ön siparişlerinin ilk dalga ülkelerde teslimatına başlanıldı ve SE parçalarına ayrılmasının yanısıra pek çok kullanıcı/firma tarafından da testlere tabi tutulmaya başlandı. En çok merak edilen ise iPhone 5s karşılaştırmasıydı. 9to5Mac ekibi iPhone SE ile iPhone 5s’i detaylı bir şekilde karşılaştırmışlar. Bu bağlamda tüm detayları ile iPhone SE ve iPhone 5s karşılaştırmasının detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Donanım açısından iPhone SE’de kullanılan pek çok parçanın iPhone 5s ile birebir aynı olması çoğu kullanıcıda hayal kırıklığı yaşatmış olsa da işin aslının bu kadar basit olmadığını öncelikle belirtelim. Apple iPhone 5s’de yenilenmesi gereken tüm donanım parçalarını yenilemiş durumda. Yeni çip ve hareket yardımcısı, yükseltilmiş RAM miktarı ve kamera gibi pek çok önem arz eden donanımlarda Apple hem yeniliğe hem de yükseltmeye gitmiş durumda.

Ki iPhone SE ile iPhone 5s’in karşılaştırma testlerinde de bu farklar bariz bir şekilde görülebiliyor. Özellikle 2 GB RAM’in ortaya koyduğu fark oldukça net. Safari’de sekmeler arasında geçiş yapma konusunda bile iPhone SE bir iPhone 5s’e göre çok daha başarılı. Testte de özellikle Safari üzerinden gidilmiş ki kıyaslama açısından basit bir yöntem ama etkili bir görüntü verdiği açık.

2013 model iPhone 5s’de sadece 1 GB RAM yer alıyor olması ve Apple’ın geçte olsa RAM konusunda iPhone 6s ile bonkörleşmiş olması ile iPhone SE’nin 2 GB RAM ile geliyor olması oldukça etkin bir yükseltme olarak görülebilir.

iPhone-5s-ve-iPhone-SE iPhone 5s - iPhone SE Karşılaştırması: 2 GB RAM'in Farkı Oldukça Büyük

RAM’in yükseltilmesi, yeni çipin kullanılmış olması ile elbette ki çok farklı yönlerden de büyük farklılıklar mevcut. iPhone SE’nin boyutuna göre çok yüksek beceriye sahip olduğunu belirtelim. Eğer bir iPhone 5s kullanıcısıysanız ve iPhone SE’ye geçiş yapmakta kararsız durumdaysanız hiç düşünmeyin ve geçiş yapın.

iPhone 5s – iPhone SE karşılaştırma videosu;

teknik destek