İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırma

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile ilgili iddialar,haberler, sızıntılar derken Apple iki yeni amiral gemisini tanıttı. İlk bakışta yeni cihazların selefleri ile aynı oldukları görülüyor. Fakat aslında değişen çok şey var. Bu değişikliklere gelin birlikte gözatalım.

Tasarım

Apple iPhone 7 Plus’ta tasarım anlamında çok büyük değişiklikler yapmadı. Boyutları aynı kalan telefonun arka tarafındaki anten bantları yeniden tasarlanarak cihazın alt ve üst kenarlarına yerleştirilmiş.

iPhone 7 Plus’ta siyah ve jet siyah (simsiyah diyor Apple ) olmak üzere iki farklı renk seçeneği gelmiş. Uzay grisi rengi de kaldırılmış.

img_0153

Tasarımda asıl büyük değişiklik iPhone 7 Plus’ta 3.5mm lik kulaklık girişi kaldırılması.Artık Lightning konnektörlü kulaklıklarımız var.

Kulaklık girişinin kaldırılması ile birlikte iPhone 7 Plus’a stereo hoparlör eklendi. Bu anlamda iPhone 6s’e büyük fark atıyor.

iPhone 7 Plus’ta su geçirmezlik özelliği olduğu Apple tarafından onaylandı. iPhone 6s Plus’ta da bu özellik var ama iPhone 7’deki su geçirmezlik özelliği IP67 sertifikalı olduğu için yağmur altında kullanmak için iPhone 7 Plus’ı tercih etmelisiniz.

Ekran

Her iki telefonun ekranı 5.5-inç 1080 x 1920 çözünürlüğe sahip. Fakat iPhone 7 Plus ekranı 6S Plus’a göre % 25 daha parlak bir ekrana sahip.

img_0154

İşlemci

iPhone 7 Plus ciddi performans sağlamak için kullanılan yeni dört çekirdekli A10 Fusion işlemci ona büyük bir güç artışı sunmakta.

Bu işlemci iPhone 6s Plus’ta kullanılan A9 işlemciden %40, iPhone 6 Plus’ta kullanılan A8 işlemciden %50 daha hızlı.

Kamera

Megapiksel olarak aynı olsa da ( 12 MP) iPhone 7 Plus kamerası iPhone 6s’ten çok daha iyi. iPhone 6s Plus’ta çift led flaş ve optik resim stabilizasyon özelliği yer alırken iPhone 7 Plus’ta bu özellikle birlikte 4 led flaş mevcut.

img_0155

iPhone 7 Plus’ta çift lens kamera kullanıldı. Böylece DSLR kalitesinde resim çekmek mümkün. Bunun dışında 2 optik zoom ile iPhone 7 Plus kamerası farkını ortaya koyuyor.

FaceTime kamerası da iki cihazda farklılık gösteriyor. iPhone 6s’te 5 MP olan ön kamera iPhone 7 Plus’ta 7 MP’e yükseltilmiş.

Batarya

iPhone 6S Plus 2750mAh batarya mevcutken iPhone 7 Plus batarya kapasitesi bilinmemekte. Aslında her ikisi de bir günü rahat çıkaracak kullanım vaadediyor.

img_0157

Fakat Apple, dün akşamki etkinlikte iPhone 7 Plus’ın selefine göre 1 saat fazla kullanım sunduğunu açıkladı. Bunda 4 çekirdekli işlemcinin etkisi olacağı aşikar.

Satışa Çıkacağı Tarih ve Fiyatı

9 Eylül’de ön sipariş ve 16 Eylül’de satışa çıkacak olan iPhone 7 Plus 32 GB fiyatı 749 $.